DOLAR 27,5713 0.48%
EURO 29,0078 0.78%
ALTIN 1.615,320,22
BITCOIN 7597500,18%
İstanbul
20°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2023 Atlantik kasırga sezonu tahmini ‘normale yakın’ – ancak bir joker kart var

2023 Atlantik kasırga sezonu tahmini ‘normale yakın’ – ancak bir joker kart var

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 18:26
2023 Atlantik kasırga sezonu tahmini ‘normale yakın’ – ancak bir joker kart var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birkaç yıllık yüksek riskten sonra, Atlantik kasırga sezonu 2023 için oldukça ortalama görünecek şekilde şekilleniyor. Bu, La Niña adı verilen alışılmadık derecede uzun süreli bir hava modeli sayesinde nihayet sona eriyor ve muadili El Niño’nun yakında gelişmesi bekleniyor. Uyarı, Atlantik’teki olağandışı yüksek sıcaklıklar nedeniyle bu yılki mevsimsel tahminde normalden daha fazla belirsizlik olduğudur.

Bu faktörlerin kasırga mevsimi üzerinde zıt etkileri olma eğilimindedir. El Niño, Atlantik’te genellikle daha hafif fırtınaların habercisidir. Ancak daha sıcak sular, tropik fırtınaların güçlenmesi için daha fazla yakıt sağlar. Bu yüzden bu rakip güçlerin bu yılki sezonu nasıl etkileyeceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Bu yıl “normale yakın” bir Atlantik kasırga sezonunun yüzde 40 şansı var

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından bugün yayınlanan bir görünüme göre, bu yıl “normale yakın” bir Atlantik kasırga mevsimi olma ihtimali yüzde 40. Ama aynı zamanda yüzde 30 ihtimalle bir “üstünde normal” sezonun yanı sıra yüzde 30 ihtimalle “altında Fırtına aktivitesi söz konusu olduğunda normal” mevsim.

NOAA, 12 ila 17 fırtınanın bir isim kazanacak kadar güçlenmesi bekleniyor (rüzgar hızları saatte en az 39 mile ulaşıyor). Fırtına olarak adlandırılanlardan beş ila dokuzunun kasırgalara dönüşmesi bekleniyor. NOAA ayrıca bu yıl dört büyük kasırga öngörüyor. Karşılaştırma için, 1991 ile 2020 arasında, sezon başına ortalama 14,4 adlandırılmış fırtına, 7,2 kasırga ve 3,2 büyük kasırga vardı.

Yetkililer bugün düzenlediği basın toplantısında, “normale yakın” bir sezonda bile kıyı topluluklarının hala hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı. NOAA yöneticisi Rick Spinrad, “Paylaştığım istatistiklere bakılmaksızın bir topluluğu mahvetmek için yalnızca bir fırtınanın yeterli olduğunu unutmayın,” dedi. “Bu adlı fırtınalardan biri evinizi veya topluluğunuzu vuruyorsa, bu çok ciddidir.”

Son birkaç yıldır La Niña, Atlantik’te daha yoğun fırtınaların gelişmesi için zemin hazırladı. Hem La Niña hem de El Niño, dünya çapındaki hava durumunu etkileyebilen tekrar eden bir iklim modelinin parçasıdır. Atlantik’te La Niña, aksi takdirde tropik bir fırtınanın şiddetlenmesini engelleyebilecek olan dikey rüzgar kesmesini azaltma eğilimindedir.

La Niña nihayet Mart ayında sona erdi ve şimdi El Niño’nun önümüzdeki birkaç ay içinde gelişmesi bekleniyor. El Niño genellikle kasırga mevsiminin avantajını yakalayabilir çünkü dikey rüzgar kaymasını artırır, bu da güçlenmeye çalışırken fırtınaları parçalayabilir.

İklim değişikliği kasırga mevsimini de etkiler. Fırtınalar gücünü deniz yüzeyindeki ısı enerjisinden alır. Yani küresel ısınmayla birlikte kasırgalar daha şiddetli hale geldi. Ve son zamanlarda, tropikal Atlantik Okyanusu ve Karayip Denizi’ndeki deniz yüzeyi sıcaklıkları, yılın bu zamanı için normalden daha sıcak olmuştur.

NOAA’ya benzer şekilde, Colorado Eyalet Üniversitesi’nden Nisan ayında yapılan bir başka mevsimsel tahmin, “ortalamanın biraz altında” bir sezon öngördü. Ayrıca, bu yıl Atlantik’te gelişen güçlerin garip karışımına dayanan bu sezonun tahminindeki büyük belirsizliği de vurguladı.

Tayfun Mawar, Pasifik’te fırtına mevsiminin biraz daha erken başladığı bir ABD bölgesi olan Guam’a ağır bir darbe indirdi. Mawar, Çarşamba akşamı, saatte 150 milin üzerinde rüzgar hızlarıyla bir süper tayfuna dönüşmeden önce, bölgeyi yirmi yılın en güçlü fırtınası olarak vurdu.

“Guam’da oldukça rahatsız edici bir manzaraya uyanıyoruz. Kapımızdan dışarı bakıyoruz ve eskiden bir orman olan yer kürdan gibi görünüyor. Filmden bir sahne gibi duruyor kasırgaBir Ulusal Hava Durumu Servisi meteoroloğu bu sabah Facebook Live güncellemesinde, “Ağaçların parçalanmış olduğu… Muhtemelen Guam’ın çoğu, temizlenmesi haftalar alacak büyük bir pislikle uğraşıyor” dedi.

FEMA yöneticisi Deanne Criswell, fırtınanın yaklaşan Atlantik sezonuna hazırlanmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Bugün düzenlediği basın toplantısında, “Süper Tayfun Mawar’ın etkilerini gördüğümüz için, bu tür olayların daha hızlı arttığını ve yoğunlaştığını görüyoruz” dedi. “Dışarıda adı geçen fırtınaların sayısına bakılmaksızın, yılın hangi zamanında olursa olsun, kasırga sezonunun zirvesinde olsak da olmasak da, sadece bir tane yeter.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.