DOLAR 27,5705 0.48%
EURO 28,9760 0.68%
ALTIN 1.617,400,35
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aile şirketlerinin çoğu ‘Vaset’ gibi görünmüyor.  İşte Amerika’nın girişimci ailelerinin masaya getirdikleri
  • Dakika Gündem
  • Gündem
  • Aile şirketlerinin çoğu ‘Vaset’ gibi görünmüyor. İşte Amerika’nın girişimci ailelerinin masaya getirdikleri

Aile şirketlerinin çoğu ‘Vaset’ gibi görünmüyor. İşte Amerika’nın girişimci ailelerinin masaya getirdikleri

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 15:24
Aile şirketlerinin çoğu ‘Vaset’ gibi görünmüyor.  İşte Amerika’nın girişimci ailelerinin masaya getirdikleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir aile şirketi hayal edin. Bugün, ilk düşünceniz HBO’nun merkezindeki şirket Waystar RoyCo olabilir. Halefiyet. Kurucusu Logan Roy, çocukları şirketin gelecekteki kontrolü için savaşan, kendi kendini yetiştirmiş ama acımasız ve bencil bir patriktir. Sürükleyici bir televizyon ve bazı aile şirketlerinin Amerika’daki yaklaşık 32,4 milyon aile şirketi için şiddetli aile kavgalarıyla biten dramaları olduğu doğru olsa da, hikaye genellikle çok farklı.

Kurgusal bir şirketin aile dramına odaklanmak yerine, üç kuşak aynı aileden oluşan yerel lokantanızdan birden çok kuşak tarafından kontrol edilen tanıdığınız küresel markalara kadar günlük hayatınızın bir parçası olan şirketler üzerine düşünmelisiniz. Fidelity Investments, Mars veya Chick-fil-A gibi aileler. Tüm bu aile işletmeleri ekonomimizin nabzını tutuyor ve hayatımıza anlamlı katkılar sağlıyor.

Amerikan işletmelerinin yüzde seksen yedisi aile şirketi veya kontrolü altındadır. ABD GSYİH’sının %54’ünü ve istihdamın %59’unu temsil ediyorlar, bu da aile şirketlerinin ABD’deki işçilerin yarısından fazlasını doğrudan etkilediği anlamına geliyor. Ayrıca genişliyorlar; PWC, bu tür işletmelerin %86’sının yeni müşteriler kazandıkça ve yeni ürünler piyasaya sürdükçe gelecek yıl büyüme görmeyi beklediğini tespit etti.

Bu istatistikler, ailelerin ülkemizin ve küresel ekonominin sermayesinde, iş dünyasında ve toplumsal altyapısında oynadığı merkezi ancak çoğu zaman gözden kaçan rolü doğrulamaktadır. Rolleri ve erişimleri, ekonomik çıktı ve istihdamın çok ötesine geçer. Kırsal alanlarda, yerel gelir sağlayan, yerel zenginlik yaratan ve toplulukları daha büyük ekonomiye bağlayan aile şirketleridir. Dahası, aile temelli işletmeler geri vermenin önemini anlıyor. Hayırseverliklerine ek olarak, genellikle topluluk projelerinde ve sivil derneklerde kritik bir liderlik rolü oynarlar.

Girişimci ekonomi aileler tarafından yürütülür. Şirketlerin büyük çoğunluğu, serbest meslek hayallerinin peşinden koşan ve kendi kaderlerini kontrol etmeye çalışan insanlar tarafından evde kurulur. Aile şirketleri genellikle Amerikan Rüyasının itici gücüdür: Göçmen ailelerin yerli Amerikalılara göre bir iş kurma olasılığının daha yüksek olduğunu ve burada doğanların kurduğu şirketlerden daha fazla işçi çalıştırdığını gösteren bir MIT araştırması. Özel bir iş yaratmak, ülkeye girenleri iş yaratıcıları haline getirerek aileleri ve toplulukları için sürdürülebilir bir geleceği harekete geçirir.

Karikatürler yapılırken Halefiyet Aile şirketleri hakkında devam eden görüşler tam olarak doğru değil, çok kuşaklı şirketleri sürdürmek ve büyütmek gerçekten zor olabilir.

Ardıllık, her aileye özgü zorluklar sunar ve bunların en önemlisi aile ilişkilerinde gezinmektir. Aileler, şirketlerinin ve zenginlik yaratımlarının nesiller boyunca devam etmesinin hayalini kuruyorsa, ilk nesil bu temeli bir iş hayatının erken dönemlerinde atmaya başlamalı ve eğer bunu yapmadıysa, mevcut nesil bir an önce işe başlamalıdır. Yerine geçme planlaması, bir yaşam sonu çabası değil, daha ziyade bir iş kurma çabasıdır. Kuşak başarısı, hem işe hem de işletmeye yatırım yapmayı gerektirir. Ve yeni aile üyelerinin büyümeye devam etmeye hazır olmasını ve strateji üzerinde birleşmiş olmasını sağlamak için aile ilişkileri.

Nesiller boyu zenginlik yaratmak isteyen bu büyüme odaklı aileleri “girişimci aileler” olarak adlandırmayı seviyorum. Girişimci bir aile, yaşam tarzlarını sürdürmek için yalnızca belirli bir işletmenin devamlılığına odaklanmaz (yine de bu harika bir sonuçtur). İşlerinin büyümesini ve servet yaratmalarını hızlandırmak için stratejiler ve ortaklıklar ararlar, bu da umarız aile birimi içindeki bağları güçlendirir.

Bir aile şirketi düşündüğünüzde, Waystar RoyCo’da durmayın. Büyük ve küçük tüm aile şirketlerinin hem ekonomi hem de topluluklarımız üzerindeki etkisini hayal edin. Bu şirketlerin her birinin etrafındakilere getirdiği başarıyı hayal edin.

Aile şirketlerinin bugün gelişmeye devam etmesini sağlayarak, yarın daha da fazlasının ışığı görebileceğini garanti ediyoruz.

Andy Unanue, AUA Private Equity Partners’ın kurucusu ve yönetici ortağıdır..

Fortune.com yorum parçalarında ifade edilen görüşler, yalnızca yazarlarının görüşleridir ve her zaman yazarların görüş ve inançlarını yansıtmaz. Talih.

tarafından yayınlanan daha fazla okunması gereken yorum Talih:

Fortune Well ekibinden daha akıllı çalışmak ve daha iyi yaşamak için basit stratejilerle dolu bültenimiz Well Adjusted’a abone olun. Bugün kaydolun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.