DOLAR 27,5686 0.47%
EURO 28,9645 0.63%
ALTIN 1.614,260,16
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Biden, borç limiti anlaşmasına varıldığını söyledi

Biden, borç limiti anlaşmasına varıldığını söyledi

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 00:54
Biden, borç limiti anlaşmasına varıldığını söyledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Joe Biden, kendisinin ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy’nin Pazar öğleden sonra tekrar konuşmasının ardından ABD’nin tarihi bir temerrüdü önlemek için nihai bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

“İyi haberlerimiz var. Az önce Konuşmacı McCarthy ile konuştum. Biden, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, iki partili bir bütçe anlaşmamız var” dedi.

Kongre’nin her iki odasını da yasayı geçirmeye çağırdı.

Hem Biden hem de McCarthy artık müttefiklerini paketi desteklemeye ikna ederken, kendi partilerinin sol ve sağ kanatlarındaki hayal kırıklıklarını bastırmak zorunda.

Bir anlaşmaya varılmasına rağmen, saat işliyor. Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü, ödemelerde temerrüde düşmemek için hükümetin borçlanma limitinin 5 Haziran’a kadar uzatılması gerektiği konusunda uyardı.

Biden, McCarthy’ye görüşmelerde sözünü tuttuğu için iltifat etti, ancak “Oyların onda olup olmadığı hakkında hiçbir fikrim yok” dedi.

“Sanırım öyle. Aksi takdirde anlaşmayı yapacağını sanmıyorum” diye ekledi.

Biden, birçok kongre Demokratını hayal kırıklığına uğratacak şekilde, anlaşmayı mürekkebi kuruyana kadar halka açık bir şekilde satmaktan büyük ölçüde kaçındı. Şimdi yapılan anlaşmayla birlikte, Beyaz Saray yetkilileri – Pazar gecesi gazetecilere adının açıklanmaması koşuluyla brifing verdi – Biden’ın iklim ve sosyal güvenlik ağı konusundaki önceliklerini koruduğunu söyledikleri hükümleri lanse etti.

En büyük kaybedenlerden biri, Kongre’nin daha geçen yıl daha fazla ajan kiralamak ve sistemleri modernize etmek için sağladığı 80 milyar $’dan 20 milyar $ kesinti alacak olan Internal Revenue Service. Ancak Beyaz Saray yetkilileri, paranın Biden’ın diğer yerel önceliklerinden bazılarının korunmasına yardımcı olduğunu ve kalan harcamaların bir kısmını önceden yüklemeyi ve daha sonra Kongre’den daha fazla fon aramayı umduklarını söyledi.

Tasarı, artık 18 ila 49 yaşları arasındaki sağlıklı gıda kuponu alıcılarının çalışmasını gerektiren Tamamlayıcı Beslenme Yardımı Programı için çalışma gereksinimlerini genişletecek. Bu yaş aralığı 54’e çıkarılacak – ancak Beyaz Saray yetkilileri, gaziler, evsizler ve koruyucu aileler için artan muafiyetlerin, alıcı sayısının aynı kalacağı anlamına geleceğini söyledi.

Ve izin verilmesi üzerine Beyaz Saray, birçok projenin çevresel incelemesini yalnızca bir veya iki yıla hızlandıracak reformları kabul etti. Yetkililer, bu değişikliklerin rüzgar ve güneş projelerinden enerji iletimini hızlandırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Biden bu ay Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G-7 liderler zirvesinden Papua Yeni Gine ve Avustralya’nın Sidney kentine planlanan bir geziyi müzakerelere yönelmek için yarıda kesti. Pasifik bölgesi, Çin’in artan nüfuzuna karşı koymak için ABD dış politikası açısından hayati önem taşıyor.

Başkan, küresel ekonominin tehlikede olduğu esasen tellere inen borç tavanı görüşmelerinin ABD’nin müttefikler ve düşmanlar arasındaki konumunu zayıflattığı iddialarını bir kenara attı.

“Açığı idare etme şeklimizin doğası gereği, her yıl borçlarımızı ödeyip ödemeyeceğimizi ve birden fazla kez oldu, muhtemelen tekrar olacak, ama en azından bir başka yıl olmayacak. burada iki yıl,” dedi Biden.

Biden, borcun geçerliliğinin “sorgulanamayacağını” söyleyen ABD Anayasasının kendisine borç limiti yasasını atlamasına izin verip vermeyeceğini gelecekte araştıracağını söyledi.

“Borç limitinden kurtulmak daha fazla tartışmaya neden olur. Yapsam da – daha sonraki bir tarihte, bundan bir veya iki yıl sonra, 14. Değişikliğin olup olmayacağına, bunun her gün borç limitini artırmanız gerekip gerekmediğine nasıl etki edeceğine karar vereceğimiz fikrini araştırıyorum. yıl” dedi. “Ama bu başka bir gün.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.