DOLAR 27,4647 0.25%
EURO 28,8741 -0.58%
ALTIN 1.615,16-0,75
BITCOIN 7644042,88%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Biden Eğitim Departmanı, sınıftaki yapay zekanın öğretmenleri gözetlemek için kullanılabileceğinden endişe ediyor
  • Dakika Gündem
  • Siyaset
  • Biden Eğitim Departmanı, sınıftaki yapay zekanın öğretmenleri gözetlemek için kullanılabileceğinden endişe ediyor

Biden Eğitim Departmanı, sınıftaki yapay zekanın öğretmenleri gözetlemek için kullanılabileceğinden endişe ediyor

ABONE OL
Mayıs 27, 2023 06:00
Biden Eğitim Departmanı, sınıftaki yapay zekanın öğretmenleri gözetlemek için kullanılabileceğinden endişe ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim Bakanlığı, yapay zeka sistemlerinin sınıfa girdikten sonra öğretmenleri gözetlemek için kullanılabileceğinden endişe ediyor ve yeni bir raporda bunun olmasına izin verilmesinin öğretmenlerin işini “neredeyse imkansız hale getireceği” konusunda uyarıyor.

Bakanlık bu hafta “Yapay Zeka ve Öğretme ve Öğrenmenin Geleceği” konulu bir rapor yayınladı ve bu raporda yapay zekanın asla insan öğretmenlerin yerine kullanılmaması gerektiğini savundu.

Rapor, yapay zekayı sınıfa yayma olasılıklarını değerlendirmeyi amaçlıyor. AI’nın öğretimi daha verimli hale getirebileceğini ve ders planlarını bireysel öğrencilere göre uyarlamaya yardımcı olabileceğini söylese de, AI’nın bir kez konuşlandırıldıktan sonra öğretmenleri daha fazla gözetime maruz bırakabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

NANCY MACE, AI’YI SINIR GÜVENLİĞİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN BİR ŞANS OLARAK GÖRÜYOR: “PEK ÇOK FIRSAT”

Bakan Miguel Cardona liderliğindeki Başkan Biden’ın Eğitim Bakanlığı, sınıftaki yapay zekanın öğretmenleri gözetleme riskine sokmaması gerektiğini belirten bir rapor yayınladı. (Fotoğraf: Demetrius Freeman/The Washington Post, Getty Images aracılığıyla)

Raporda, “Mutfakta bir sesli asistanı etkinleştirdiğimizde, pişirme zamanlayıcısı ayarlamak gibi basit ev işlerinde bize yardımcı olabilir” deniyor. “Yine de aynı sesli asistan, özel olmasını istediğimiz şeyleri duyabilir. Bu tür bir ikilem, sınıflarda ve öğretmenler için ortaya çıkacaktır.”

Rapor, yapay zekanın, öğretilen konulara göre belirli kaynakları önermek gibi öğretmenlerin işlerini yapmalarına yardımcı olan verileri yakalamak için canlı sınıf ortamlarında kullanılma olasılığını öngörüyor, ancak bu, öğretmenler için ek risk getiriyor.

“Aynı veriler öğretmeni izlemek için de kullanılabilir ve bu izlemenin öğretmen için sonuçları olabilir” dedi. “Öğretmenlerin işlerini daha iyi hale getiren güvenilir yapay zekaya ulaşmak, öğretmenler artan gözetim deneyimi yaşarsa neredeyse imkansız olacaktır.”

BİDEN EĞİTİM SEKRETERİSİ, AİLELERİN ÇOCUKLARI İÇİN ‘EN İYİSİNİ ÖĞRETMENLER BİLİR’ İDDİASIYLA KAZANDI: ‘DELİ’

Miguel Cardona adaylığı

Cardona’nın raporu, çok ileri giden ve öğretmenleri izleyen AI sistemlerinin öğretmenlerin işlerini “neredeyse imkansız hale getireceğini” söyledi. (Joshua Roberts/Getty Images)

Bakanlık, AI’nın sınıfta kullanılması düşünüldüğünde, öğretmen gözetimine karşı “yeterli” koruma sağlamak için çaba gösterilmesi gerektiği sonucuna vardı. Sorulması gereken diğer sorular, yapay zekanın öğretim yükünü hafifletip hafifletmediği, öğretmenlerin yapay zeka özellikli araçlar üzerinde kontrole sahip olup olmadığı ve yapay zekanın “eşitliği artırmak, önyargıyı azaltmak ve kültürel farkındalığı artırmak” için nasıl kullanılabileceğidir.

Biden yönetiminin öğretmen gözetiminden kaçınan yapay zeka sistemlerine yönelik baskısı, öğretmenlerin öğrenciler üzerinde ne kadar otoriteye sahip olduğu ve ebeveynlerin ne öğretildiğini bilmek için hangi haklara sahip olduğu konusundaki siyasi mücadeleyi yeniden alevlendirme potansiyeline sahip. Daha geçen hafta, Eğitim Bakanı Miguel Cardona “öğretmenler çocukları için neyin en iyi olduğunu bilir” ve “öğretmenlere güvenmeliyiz” şeklinde tweet attı ve bu, önde gelen Cumhuriyetçilerin ebeveynlerin okul müfredatına önemli katkılarda bulunmaları gerektiğine dair şikayetlerine yol açtı.

Adalet Bakanlığı’nın 2021’de yetkilileri yerel okul yöneticilerine ve öğretmenlere yönelik şiddet tehditlerini araştırmaya çağıran bir not yayınlamasının ardından yönetim, Cumhuriyetçiler ve ebeveyn gruplarının saldırısına uğradı. Bu not, Ulusal Okul Kurulları Derneği’nin yönetimi bu tehditleri bir tür “iç terörizm” olarak değerlendirmeye çağırmasının ardından çıktı.

YAPAY ZEKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY: NE İÇİN KULLANILIR?

Joe Biden

Bidem’in Adalet Bakanlığı, veliler yerine öğretmenlerin yanında yer almakla suçlanıyor. (Getty Images aracılığıyla Jim Lo Scalzo/EPA/Bloomberg)

Grup daha sonra bu terimi kullandığı için özür diledi, ancak o zamandan beri Cumhuriyetçiler Biden yönetimini öğretmenlerin yanında yer almakla ve çocuklarına ne öğretildiği hakkında bilgi arayan ve her zaman yanıt alamayan ebeveynlere karşı çalışmakla suçladılar.

Eğitim Bakanlığı’nın raporu ayrıca birkaç kez AI’nın asla insan öğretmenlerin yerine geçmemesi gerektiğini vurguladı.

“Bazı öğretmenler değiştirilebileceklerinden endişe ediyorlar – aksine, Bakanlık, AI’nın öğretmenlerin yerini alabileceği fikrini kesin olarak reddediyor” dedi. “Yapay zekanın, öğrencilerinin öğreniminin koruyucusu olarak bir öğretmenin, velinin veya eğitim liderinin yerini alabileceğini hiçbir noktada ima etmeyi düşünmüyoruz.”

Rapor, AI sınıfın bir parçası haline geldikçe, politika yapıcıların “eğitimcileri her zaman merkeze almak (ACE)” için çalışmaları gerektiğini tavsiye etti.

FOX HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

“Pratik olarak konuşursak, ‘AI’da ACE’ uygulamak, öğretime insancıl bir bakış açısını ön planda ve merkezde tutmak anlamına gelir” dedi. “ACE, ‘Yapay zeka öğretmenlerin yerini alacak mı?’ sorusu sorulduğunda Departmanın kendinden emin bir şekilde ‘hayır’ yanıtını vermesini sağlıyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.