DOLAR 27,4647 0.25%
EURO 28,8741 -0.58%
ALTIN 1.615,16-0,75
BITCOIN 7644042,88%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Biden’ın IRA’sından bu yana 80 temiz enerji fabrikası açıklandı

Biden’ın IRA’sından bu yana 80 temiz enerji fabrikası açıklandı

ABONE OL
Temmuz 24, 2023 10:56
Biden’ın IRA’sından bu yana 80 temiz enerji fabrikası açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçenlerde bir gün, Temmuz güneşi altında, üç adam, milletvekillerinin bir asırdan uzun süredir kömürü teşvik ettiği eyalet başkentinin birkaç mil yukarısında, Kentucky Nehri kıyısındaki geniş, iki katlı bir evin çatısına güneş panelleri kaldırdı.

Bir yıl önce kabul edilen ABD iklim yasası, vergi kredisi yoluyla bu kurulumda %30 indirim sunuyor ve bu, kömürün hala ucuz elektrik sağladığı yerlerde bile temiz enerjinin ilerlemesine yardımcı oluyor. Heather Baggett’ın Frankfort’taki ailesi için bu iyi bir anlaşmaydı.

Baggett, “Bizim için siyasi amaçlı değil,” dedi. “Gerçekten finansal olarak aşağı indi, mantıklıydı.”

16 Ağustos’ta, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Haziran’dan ve kavurucu bir Temmuz’dan sonra, Amerika’nın iklim değişikliğine karşı uzun zamandır aradığı tepki olan Enflasyon Azaltma Yasası bir yaşına basıyor. Bir yıldan kısa bir süre içinde, eyaletler genelinde büyük bir pil ve EV üretimi oluşumuna yatırım yapılmasını teşvik etti. American Clean Power Association’a göre, yaklaşık 80 büyük temiz enerji üretim tesisi açıklandı; bu, önceki yedi yılın toplamına eşit bir yatırım.

Princeton’da profesör ve kanun analizine derinden dahil olan REPEAT Projesi’nin lideri Jesse Jenkins, “Görünüşe göre her hafta bir yerlerde yeni bir fabrika tesisi açılıyor” dedi.

“Hayatım boyunca imalat işlerini Amerika’ya geri getirmekten bahsediyoruz. Sonunda yapıyoruz, değil mi? Bu oldukça heyecan verici” dedi.

IRA, karbon emisyonları tırmanarak daha sıcak, daha tehlikeli bir dünya yaratırken, petrol, gaz ve kömür çıkarlarının onlarca yıldır yürüttüğü lobicilik eylemi durdurduktan sonra, Amerika’nın iklim değişikliğine karşı en önemli tepkisidir. ABD sera gazı emisyonlarının yayını bükecek bir ölçekte temiz enerji birikimini teşvik etmek için tasarlanmıştır. Ayrıca, Çin’in ve diğer ulusların bu hayati sektör üzerindeki erken hakimiyetini tersine çevirmek için yerel tedarik zincirleri kurmayı hedefliyor.

Yasanın hedeflerinden biri, ABD için en büyük iklim kirliliği kaynağı olan daha temiz ulaşım Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Siemens, EV’ler için şarj istasyonları üretiyor. Yöneticiler, ABD’nin iklim politikasındaki bu uyumun pillere olan talebi artırdığını söylüyor.

Siemens ABD CEO’su Barbara Humpton, “Federal hükümet bir yatırım yaptığında, devrilme noktasına daha hızlı geliyoruz” dedi ve şirketin son yıllarda pil veya pil depolama projelerine 260 milyon dolar yatırım yaptığını sözlerine ekledi.

Yasa ayrıca, rüzgarın hafif olduğu zamanlarda veya güneşin güneş panellerine çarpmadığı gecelerde şebekeye elektrik sağlayan pil türlerini de teşvik ediyor. Bir danışmanlık firması olan Mercer Alternatives’in Kuzey Amerika altyapı özel pazarları başkanı Michael McGowan, depolama işini on yıl önce güneş enerjisinin parıldayan aynı yukarı doğru yörüngeye sokabileceğini söyledi.

Bloomberg NEF Kuzey Amerika politika ortağı Derrick Flakoll, ABD’deki en büyük güneş paneli üreticisi First Solar’ın satışlarının yasanın kabul edilmesinden sonra fırlayarak büyük bir sipariş yığını oluşturduğuna dikkat çekti.

“Bu, insanlar ABD’de üretilen güneş enerjisi piyasası hakkında iyimser oldukları için zaten rezerve edilmiş yıllarca süren üretim kapasitesidir” dedi.

IRA ayrıca pahalı olan ancak kısa vadede karbondan arındırma için umut vaat eden teknolojilere de yardımcı oluyor.

Jason Mortimer, hidrojeni sudan ayıran büyük, düşük maliyetli elektrolizörler yapan EH2’de küresel satışlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısıdır. Temiz enerji olarak hidrojen henüz emekleme aşamasındadır. “IRA, hidrojenin geniş ölçekte uygulanmasını yaklaşık dört ila beş yıl hızlandırıyor”, ABD’yi Avrupa ile rekabet edebilir hale getiriyor, dedi.

Ancak uzmanlar, önemli olmalarına rağmen bu değişikliklerin sadece başlangıç ​​olabileceğini söylüyor.

Jenkins, “ABD’de rüzgar ve güneş enerjisiyle ilgili imalatta oldukça büyük bir yatırım seli görmek üzere olduğumuzu düşünüyorum” diyerek, 2026-2028 yılları arasında ülkenin yasanın tam etkisini göreceğini de sözlerine ekledi.

Bazıları iklim değişikliği konusunda ABD’nin önünde olan diğer ülkeler, temiz enerjiye geçişi hızlandırmak için kendi çabalarını artırdı. Kanada bir eşleştirme politikası açıkladı ve Avrupa’nın üretimi çekmek için IRA’ya benzer kendi önlemleri var.

Minneapolis Federal Rezerv Bankası’nda başkan yardımcısı ve politika danışmanı ve Brookings Enstitüsü tarafından yayınlanan ABD yasası hakkında bir rapora katkıda bulunan Neil Mehrotra, “Avrupalı ​​ve Japon otomobil üreticileri rekabet edebilmek için tedarik zincirlerini nasıl değiştireceklerini düşünmeye çalışıyorlar” dedi.

Kongre Bütçe Ofisi başlangıçta IRA’nın vergi kredilerinin on yıl içinde yaklaşık 270 milyar dolara mal olacağını tahmin etti, ancak Brookings işletmelerin kredilerden çok daha agresif bir şekilde yararlanabileceğini ve federal hükümetin üç veya dört kat daha fazla ödeme yapabileceğini söylüyor.

Princeton araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir analize göre, kanunun tarihsel olarak sera gazlarından en çok sorumlu ülke olan ABD’nin emisyonlarını 2030 yılına kadar %41’e kadar azaltması bekleniyor. Bu, ABD hedeflerine ulaşmak için yeterli değil, ancak önemli bir gelişme.

Ancak, ABD elektrik şebekesi yeni rüzgar ve güneş çiftliklerini birbirine bağlayacak kadar büyüyemez ve toplu araç şarjı gibi yeni talepleri karşılayamazsa, bu önemli sera gazı kesintileri kısmen risk altındadır.

Kırmızı eyaletlerdeki yeni yatırıma rağmen herkes bundan hoşlanmıyor. Cumhuriyetçiler son zamanlarda yasanın ana unsurlarının yürürlükten kaldırılmasını önerdiler. Ve komşusunda güneş panelleri olan Frankfort sakini Jessie Decker, onları dikkate almayacağını ve federal hükümetin şüpheli iklim programlarına “para harcamaması” gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Yasa, iklimi ısıtan petrol ve gazın ortadan kalkacağı anlamına da gelmiyor.

Hunton Andrews Kurth hukuk firmasında düzenleyici bir avukat olan Fred Eames, “Açıkçası, fosil yakıtları önümüzdeki on yıllar boyunca kullanacağız” dedi.

Baggett’in çatısında, Pure Power Solar’ın sahibi Nicholas Hartnett, işin başlamasından ve ev sahiplerinin finansal olarak nasıl fayda sağlayabileceklerini gördüklerinde güneş enerjisine açılmalarından memnun.

“Solu idare eden çevresel tarafınız var ve ardından hükümetin aksi takdirde alacağı kendi vergi paranızı kullanma seçeneğiniz var, bu da hakkı kontrol altına alıyor” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.