DOLAR 20,4057 1.52%
EURO 22,0020 1.88%
ALTIN 1.279,461,83
BITCOIN %
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bitki bazlı diyetler sizin için daha iyi, yeni çalışma bulguları

Bitki bazlı diyetler sizin için daha iyi, yeni çalışma bulguları

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 23:05
Bitki bazlı diyetler sizin için daha iyi, yeni çalışma bulguları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün et, yumurta ve sütün çok ihtiyaç duyulan besinlerin hayati kaynakları olduğunu belirlemesinden iki hafta sonra, yayınlanan bir araştırma Avrupa Kalp Dergisi Perşembe günü, “bitki bazlı diyetler, tıkalı arterleri azaltmada önemli bir rol oynayabilir, böylece inme ve kalp krizi gibi kalp ve kan damarı hastalıkları riskini azaltabilir” diyor.

Yeni çalışmanın bir parçası olarak araştırmacılar, 1982 ile 2022 yılları arasında yayınlanan ve 2.372 katılımcıyla yapılan 30 randomize çalışmayı incelediler. Hayvan ve bitkileri içeren omnivor beslenmeye kıyasla vejetaryen veya vegan diyetlerin aşağıdakiler üzerindeki etkisini incelediler:

  • Toplam kolesterol
  • LDL veya “kötü” kolesterol olarak da adlandırılan düşük yoğunluklu lipoprotein
  • trigliseritler; kanda bulunan bir tür yağ veya “lipit”
  • ApoB olarak da bilinen Apolipoprotein B, kanda yağ ve kolesterolün taşınmasına yardımcı olan bir protein türüdür.

Bu, konuyla ilgili 2017’den beri yayınlanan ilk meta-analizdir ve kıta, yaş, vücut kitle indeksi ve sağlık durumunun yanı sıra diyetin apoB konsantrasyonları üzerindeki etkisine bakan ilk meta-analizdir. vücuttaki toplam kötü yağ ve kolesterol miktarının iyi bir göstergesidir.

Bitki bazlı beslenmenin faydaları

“Apolipoprotein B’nin gösterdiği gibi, vejeteryan ve vegan diyetlerinin tüm atardamarları tıkayan lipoproteinlerde %14’lük bir azalma ile ilişkili olduğunu bulduk. Bu, statinler gibi kolesterol düşürücü ilaçlar almanın etkisinin üçte birine karşılık gelir ve Çalışmayı meslektaşlarıyla birlikte yürüten Danimarka’nın Kopenhag kentindeki Rigshospitalet başhekimi Dr. çalışma hakkında bir basın açıklaması.

Frikke-Schmidt ayrıca, LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek bir ilaç grubu olan statin tedavilerinin, konu yağları ve kolesterol seviyelerini düşürmeye geldiğinde bitki bazlı diyetlerden “üstün” olduğunu söyledi; bununla birlikte, “bir rejim diğerini dışlamaz ve statinleri bitki bazlı diyetlerle birleştirmenin sinerjistik bir etkiye sahip olması muhtemeldir, bu da daha da büyük bir faydalı etkiye yol açar.”

Omnivorlarla karşılaştırıldığında, bitki bazlı bir diyet yiyenlerin toplam kolesterol seviyelerinde, çalışmaların başında not edilen seviyelere göre ortalama %7’lik bir düşüş yaşandı; LDL kolesterol düzeylerinde %10 azalma; ve apoB düzeylerinde %14 azalma.

Kalp hastalığı riskini düşürmenin yanı sıra, bitki bazlı bir diyetin diğer faydaları arasında aşağıdaki risklerin azalması yer alır:

Frikke-Schmidt, “İnsanlar erken yaşlardan itibaren vejetaryen veya vegan beslenmeye başlarsa, tıkalı arterlerin neden olduğu kardiyovasküler hastalık riskini azaltma potansiyeli önemli düzeydedir” diye devam etti. “Önemli olarak, kıtalar, yaşlar, farklı vücut kitle indeksi aralıkları ve farklı sağlık durumlarındaki insanlar arasında benzer sonuçlar bulduk.”

Küresel bir etki

Araştırmalara göre, insanlar için sağlık yararlarına ek olarak, bitki bazlı diyetlerin çevre üzerinde olumlu bir etkisi var.

“Son sistematik incelemeler, yüksek gelirli ülkelerin popülasyonlarının bitki bazlı beslenmeye geçmesi durumunda bunun net sera gazı emisyonlarını %35 ila %49 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Frikke-Schmidt, “Çalışmamız, bitki bazlı diyetlerin farklı beden, yaş ve sağlık koşullarına sahip insanlar için sağlığımız için iyi olduğuna dair sağlam kanıtlar sunuyor” dedi.

Uzmanlar, vejetaryen ve vegan diyetlerinin, küresel olarak yaşlanan bir nüfusun karşı karşıya olduğu yaşa bağlı hastalıkların artan maliyetlerini dengelemeye bile yardımcı olabileceğini söylüyor.

Frikke-Schmidt, “Bitki bazlı diyetler, gıda üretimini çevresel olarak daha sürdürülebilir biçimlere dönüştürürken aynı zamanda kardiyovasküler hastalık yükünü azaltmak için önemli araçlardır” dedi. “Çeşitli, bitki açısından zengin bir diyet yemeliyiz, çok fazla değil ve susuzluğumuzu suyla söndürmeliyiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.