DOLAR 27,5712 0.48%
EURO 29,0256 0.84%
ALTIN 1.617,280,35
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çin ve ABD’deki Z kuşağı sizin düşük ücretli işlerinizi istemiyor

Çin ve ABD’deki Z kuşağı sizin düşük ücretli işlerinizi istemiyor

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 12:00
Çin ve ABD’deki Z kuşağı sizin düşük ücretli işlerinizi istemiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Amerika’nın Z Kuşağı’nın gerçekte nasıl olduğunu bilmek ister misiniz? 14 saatlik hızlı bir uçuşa atlayın ve Çin’de neler olduğuna bir göz atın. Oradaki genç yetişkinler, Amerika’nın TikTok neslini rahatsız eden aynı sorunun aşırı bir versiyonuyla uğraşıyorlar: Beklentilerini karşılayan iyi maaşlı bir iş bulmak. İstikrarlı ve iyi maaşlı bir beyaz yakalı iş bulma yolculuğu, aylarca süren bir işe alma süreci ve yalnızca birden fazla ret için birden fazla görüşme turu olan bir ortaçağ arayışının sıkıcı bir parçası haline geldi. Bununla birlikte, distopik iş başvuru sürecinden daha büyük bir sorun, gençlerin istedikleri ile liderlerinin onlara vermeye istekli oldukları arasındaki kopukluktur. Sonuç Çin? Bloomberg aracılığıyla Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, 16 ila 24 yaş arasındaki beş kişiden birinin işsiz olduğu epik boyutlarda bir genç işsizlik krizi ve Wall Street Gazetesi.

Sorunun çoğu, mavi yakalı imalatın homurdanan işleriyle ilgili. Her iki ülkedeki hükümet yetkilileri, genç çalışanları bu işleri üstlenmeleri için çaresizce zorluyor, ancak kendilerini benzer bir açmazın içinde buluyorlar; İster bu işleri çevreleyen damgalanma, ister maaş veya çalışma koşullarında değişiklik olmaması olsun, Z Kuşağı teklife o kadar da hevesli bakmıyor. Bununla birlikte, hükümet yetkilileri için yakınma, binaların parçalanmasını, üretimi veya masadaki yiyecekleri korumak ve bu ayakkabılarla giderek daha fazla tüketici odaklı bir kültür sağlamak gibi şeyleri korumak için bu mavi yakalı rollerdeki işçilere bağlı olmalarıdır. , hediyeler veya TikTok’un bundan sonra ihtiyaç duyduklarını söylediği her şey.

Çin 1990’ların sonlarında Dünya Ticaret Örgütü’ne girdiğinde “dünyanın fabrikası” haline geldiğinden, dünya ekonomisi için daha da büyük sonuçları var. Daha yaşlı Y Kuşağı ve X Kuşağı, çoğu oyuncağın ve tüketici ürününün üzerinde küçük yazı tipiyle “Made in the USA” yazıldığı bir zamana geri dönebilir. Ancak Gen Z, neredeyse her şeyin “Çin Malı” dediği bir dünyada yaşadı. Şimdi, bazı Çinli Gen Z’ler bir şeyler yapma sırasının başka bir ülkede olduğunu söylüyor gibi görünüyor.

Ekonomik verilere daha yakından bakıldığında, Çin’de genç yetişkinler için işsizlik oranları rekor bir hızla %20,4’e yükselirken Amerika’da sadece %6,5 seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar anlattı Günlük Çin’de artan sayıda Z kuşağının okulu bırakıp yüksek maaşlı ve yüksek vasıflı işler aradığı ve ülkenin talebi karşılamak için yeterli pozisyona sahip olmadığı. Bu genç yetişkinleri bir Godot’yu Beklerken Bu durumda, bazıları iş veya maaş beklentilerini düşürürken, basitçe gelmeyecek işler aramak, şiddetli rekabetle karşılanmaya devam ediyor. Samuel Beckett’in bir keresinde dediği gibi, “korkunç.”

Çin’in teknoloji sektöründeki eski program, 996 olarak biliniyordu veya haftanın altı günü sabah 9:00’dan akşam 21:00’e kadar çalışıyordu. hav. Ancak 2021’de işçiler, bu kadar yoğun çalışma talep eden çalışanların yasa dışı olduğunu ilan eden bir davayı kazandı. “Düz yatmak”, çalışanların sadece işi yapmak için gereken işi yaptıkları, ne eksik ne fazla ne de kesinlikle 996’nın olmadığı Çin’de bir terim ve uygulama olarak ilgi gördüğü için sarkaç biraz diğer tarafa sallandı. ABD’deki genç çalışanlar maaşlarını ödediklerinden veya sessizce işten ayrıldıklarından, dünyanın her yerinde oldu. Her iki ülke de son birkaç yılda geniş çapta bildirilen bir tükenmişlik yaşadı; Çin’de, birçok genç işçi koşuşturmaca kültüründen koptuğunu bildirdiğinden, başka bir ifade daha kazandı – involüsyon.

Danışmanlık şirketi Young China Group’un CEO’su Zak Dychtwald, “Yüzüstü yatmayı aşırı baskı kültürüne karşı sessiz bir isyan olarak düşünüyorum” dedi. servet Grady McGregor. Hem Çinli hem de Amerikalı Z Kuşağı, iş-yaşam dengesi ve iyi maaşın önemini vurgulayarak işi yeniden icat etmeye çalışıyor, ancak iş piyasası ve ekonomi onların ihtiyaçlarını karşılamıyor.

PEW tarafından en eğitimli nesil olarak tahmin edilen Z Kuşağı, yalnızca her zaman bekledikleri işlere sahip olmayan bir ekonomi ve hizmet ve imalat rollerini doldurmaya çalışan bir hükümetle tanışmak için okulu bırakıyor. Sıcakla karşı karşıya kalan Çinli yetkililer, şirketleri daha fazla mezun işe almaya teşvik etmeye, istikrarlı ve anlamlı hizmet işleri hakkındaki reklamlarla işçileri söz konusu işleri almaya teşvik etmeye çalıştı ve yeni mezunlara umut dolu bir mesaj gönderdi: Beklentilerinizi azaltın.

Düşen beklentiler çağında iş bulmak

Amerika’ya döndüğümüzde, gençlik o kadar da iyi durumda değil. Hükümet Noel için de aynı şeyi istiyor: Ülkenin yaşlanan iş gücü sektörde emekli olan çok sayıda yaşlı işçiye sahip olduğundan, daha fazla mavi yakalı işçi. İşleri daha da zorlaştırmak için, sektörde zaten bir kıtlık var. Ticaret Odası’na göre son birkaç yılda, yüz yüze olmayı gerektiren ve yüksek ücret sunmayan işler, çalışanları elde tutmakta daha zorlandı. Yani, iyi bir maaş olmadan, birçok genç ve yaşlı, yüksek enflasyonun ortasında ayakta kalmalarını sağlayacak bir şey aramak için işi bırakıyor.

Biden’ın platformu, kısmen, orta sınıf köklerinden gelen ve orta sınıf işçilere yardım etmek için seçilmiş ortalama bir Joe olmasıydı. Söz verdiği planının bir kısmı, söz konusu büyüyen işler için işe alımda yaygın bir zorluğa rağmen son zamanlarda bazı kazanımlar bulduğu bir şey olan mavi yakalı işi desteklemekti. “Son iki yılda yaptığımız seçimler nedeniyle işler geri geliyor, gurur geri geliyor. Bu, Amerika’yı yeniden inşa etmek ve yaşamlarınızda gerçek bir fark yaratmak için mavi yakalı bir plan, ”dedi Biden Şubat ayındaki birliğin durumunda.

Sadece muazzam öğrenci borcu ve ekonomik oynaklıkla başa çıkmak için yüksek bir fiyat etiketi ile gelen derecelerden mezun olmak, Gen Z’nin Amerika’da iyi bir maaş arzusuna katkıda bulunuyor. Öğrenci işleri platformu Handshake’in sağladığı verilere göre, tam zamanlı teknik işler için başvurular pandemiden önce iş başına 10 başvurudan %47 düşerek bugün 5,3 başvuruya düştü. Talih. Ancak Biden, mavi yakalı bir patlama yaratma işindeyken, Handshake’e göre 45.000’den fazla teknik iş listesinde duran, teklif edilen pozisyonlar söz konusu olduğunda kupa akıp gidiyor. Bu, 2021’den 2022’ye kıyasla geçen yıl teknik işlerde %7’lik bir artış anlamına geliyor.

Verilen emek için yeterince ödeme yapmayan işlerden kaçınmak için bir neden olsa da, mavi yakalı işler biraz değişiyor ve ABD’deki beyaz yakalı işlerin doğası çok değişiyor. Mavi yakalı işler zaman zaman istikrarlı ve yeterli ücret sağlayabilir; ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan veriler, marangozlar için ortalama maaşın neredeyse 50.000 dolar olduğunu ve çiftçiler için 70.000 doları bulduğunu gösteriyor. Hem Çin hem de Amerika’daki boru hattı okula gitmek ve ardından daha fazla okul ve sonra bir iş bulmak olduğu için (Siluetler’e göre bunu asla bulamadım), bu kısmen son zamanlarda teşvik edilmeyen bir seçenek. Mavi yakalı çalışmayla ilgili varsayımlar, söz konusu emeğe bağlı olan bu ülkede pişiriliyor ve çözülmesi gereken bir karmaşa.

“Ellerinizi daha az beyniniz olduğu anlamına gelecekmiş gibi ellerinizle çalışmakla ilgili bir damgamız var. Ulusal Zanaatkarlık Merkezi’nin kurucu ortağı Robb Sommerfeld, Axios’a verdiği demeçte, durum kesinlikle böyle değil.

ABD, o kadar da güçlü olmayan üretim becerileri konusunda giderek daha fazla endişelenirken (son birkaç yıldaki birçok işgücü sıkıntısının kanıtladığı gibi), Biden, genişlemeye para akıtarak Çin’in kitabından bir sayfa alarak üretime yatırım yapmaya başladı. endüstri ve ayrıca derecesiz iyi maaşlı işler yapma planlarını duyuruyor.

Ve bu günlerde, genç mezunların umutsuzca aradığı işler, teknoloji patlamasının ardından işten çıkarma turlarından geçiyor ve fiilen ortadan kayboluyor. Bu işler, esneklikleri ve iyi maaşları nedeniyle giderek daha fazla değer görüyordu; bu, şirketler insanları geri getirdiğinden ve giriş seviyesi işler, yaşam maliyetiyle rekabet edecek ücretler sunmadığı için şu anda kulağa doğru gelmiyor.

Üstelik yapay zeka söz konusu olduğunda sektör bir dalgalanma yaşıyor. Üretim zaten AI’dan etkilenmiş olsa da, Handshake orada bir miktar güvenlik olduğuna dikkat çekiyor. Bir sözcü, Microsoft CTO’sunun mühendislik gibi işlerin her zaman gerekli olacağına ilişkin yorumlarına atıfta bulunarak, “Ticari/vasıflı işler, yapay zekada yapılan ilerlemelerden nispeten güvenli olma potansiyeline sahiptir” dedi. Bir romantik komedi gibi, cevap tam önümüzde duruyor olabilir, sadece biraz elden geçirmeye ihtiyacımız var, yetkililerin daha iyi ücretler ve daha fazla saygı teklif ettiği gözlükleri çıkarma anı geliyor. Mavi yakalı iş, giderek daha iyi ücret sunan daha az değişken bir alternatif sunduğu ve pandemi sonrası piyasada beyaz yakalı işe göre daha yüksek ücret kazancı sağladığı için (adil olmak gerekirse, muhtemelen daha düşük bir maaşla başlayan) daha cazip hale geldi. ).

Sonunda, ABD’deki zor finansman ve beyaz yakalı durgunluk, hükümetin önlerinde salladığı imalat havucunu Çin’deki akranlarından daha hızlı kapıyor gibi görünüyor. Louisville Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde doçent olan Kristen Lucas’ın Business Insider’a söylediği gibi, “İnsanlar, beyaz yakalı işlerin sunduğu daha az güvenlik nedeniyle üniversite harçlarının maliyetindeki artışa iyice bakıyor. Ve birdenbire beyaz yakalı işler, kıyaslandığında o kadar muhteşem görünmüyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.