DOLAR 20,3964 1.5%
EURO 22,0245 2.02%
ALTIN 1.281,632,00
BITCOIN %
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çocuğunuza bir telefon vermek için doğru yaş ne zamandır?

Çocuğunuza bir telefon vermek için doğru yaş ne zamandır?

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 09:00
Çocuğunuza bir telefon vermek için doğru yaş ne zamandır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu haftanın başlarında, ABD Genel Cerrahı Vivek Murthy, son danışma belgesinde sosyal medyanın “çocuklar için anlamlı bir zarar riski” oluşturduğunu açıkladı. Şimdi, yaklaşık 30.000 genç yetişkin üzerinde yapılan küresel bir araştırma, çocukların ilk akıllı telefonlarını aldıkları yaş ile akıl sağlıklarının durumu arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Çalışma aynı zamanda düşük öz-değer, motivasyon ve dirençlilik eğilimlerinin kadınlarda erkeklere kıyasla daha güçlü olduğunu bulmuştur.

“Çalışmada, ilk akıllı telefonlarını 10 yaşından önce alan katılımcılar, ergenlik çağına kadar akıllı telefon almayanlardan ortalama olarak daha kötü durumda. Çalışmaya dahil olmayan Momentous Enstitüsü’nün yönetici direktörü Dr. Jessica Gomez, “Akıllı telefonlar için liseye kadar beklemenin faydaları yadsınamaz” dedi. Talih.

Araştırmacılar, çocukların ilk akıllı telefonlarını veya tabletlerini aldıklarında ne kadar büyükse, yetişkinler olarak zihinsel sağlıklarının o kadar iyi olduğunu belirlediler. Bununla birlikte, ilk akıllı telefonlarını daha genç yaşta alanların “intihar düşünceleri, başkalarına karşı saldırganlık duyguları ve gerçeklikten kopmuşluk hissi yaşama olasılıkları daha yüksekti.”

Sapien Labs tarafından küresel akıl sağlığı üzerine devam eden bir anket olan Global Mind Project’in bir parçası olarak yürütülen çalışma, zihinsel sağlığı belirlemek için Mental Health Quotient veya MHQ adlı kapsamlı bir değerlendirme kullandı. Değerlendirme, daha sonra esenliğin altı boyutuna göre kategorize edilen bir dizi semptomu ve zihinsel kapasiteyi kapsayan 47 unsuru içerir:

  1. Ruh Hali ve Görünüm
  2. Sosyal Benlik
  3. Uyarlanabilirlik ve Esneklik
  4. Sürüş ve Motivasyon
  5. Bilişsellik
  6. Zihin-Beden Bağlantısı

Etkisi ruh sağlığı ile ilgili sosyal medya

Murthy’nin tavsiyesinde bulunan istatistiklere göre, sosyal medyada günde en az üç saat geçiren ergenler, “depresyon ve kaygı belirtileri de dahil olmak üzere ruh sağlığı sorunları riskini iki katına çıkarıyor.” Sekizinci ve 10. sınıf öğrencilerinin sosyal medyada geçirdikleri süre için ulusal ortalama günde 3,5 saattir.

13 yaşın altındaki çocukların TikTok ve Snapchat gibi sosyal medya sitelerinde hesaplara kaydolmasına teknik olarak izin verilmese de, kısıtlamaları aşmak kolaydır. 13 ila 17 yaş arasındaki gençlerin yaklaşık %95’i bir sosyal medya platformunu kullandığını bildiriyor ve üçte birinden fazlası sosyal medyayı “neredeyse sürekli” kullandıklarını söylüyor. Talih.

Yoğun sosyal medya kullanımı da ergenlerde uykuyu olumsuz etkiliyor. İngiltere’deki De Montfort Üniversitesi Leicester tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, 10 yaşındaki çocukların %12,5’inin, bildirimleri kontrol etmek için gece yarısı uyandıkları için haftada yaklaşık bir gece uykularını kaçırdıklarını gösteriyor.

Sonuç olarak, Genel Cerrah, “teknoloji platformları için yaşa uygun sağlık ve güvenlik standartları” ve “çocuklar ve ergenler için daha yüksek veri gizliliği standardı” gibi daha fazla hükümet gözetimi çağrısında bulundu. Bununla birlikte, en kritik rol ebeveyn ve bakıcıların katılımına düşecektir.

Bir telefon nasıl güvenli bir şekilde tanıtılır (ve ne zaman)

“Beynimizin çevremizle birleştiğini ve çocukların beyinlerinin hala gelişmekte olduğunu hatırlamak çok önemli, bu nedenle, özellikle modern toplumun önemli bir bölümü olan akıllı telefon teknolojisi ve sosyal medyaya erişim konusunda, yetişkinlerle iletişim kurmak ve çocuklarımızı eğitmek bizim sorumluluğumuzdur. “Diyor sinirbilimci ve şu kitabın yazarı Dr. Caroline Leaf: Çocuğunuzun Zihinsel Dağınıklığını Temizlemesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?. “Bu, kendimizi ve çocuklarımızı bu sürekli içeriği nasıl yöneteceğimiz ve bunun beyni nasıl etkilediği konusunda eğitmemiz gerektiği anlamına geliyor.”

Leaf, bakıcıları çocuklarıyla sosyal medyanın onları nasıl etkileyebileceği ve nasıl hissettirdiği hakkında konuşmaya teşvik ediyor. Ancak, seçtiğiniz yol buysa, onların bir akıllı telefona sahip olmalarına izin vermeme nedeninizi açıklamaya hazır olun.

“Bir şeyi kısıtlamak veya açıklama yapmadan sadece hayır demek, çocuğunuzun sadece ‘yasak’la daha fazla ilgilenmesini sağlayacaktır” diyor. “Ebeveynler olarak, akıllı telefonlar gibi teknolojileri nasıl kullanacaklarını ve bunlarla nasıl etkileşim kuracaklarını öğretmek de dahil olmak üzere, çocuklarımızı modern dünyaya daha iyi hazırlamak için eğitmek ve rehberlik etmek istiyoruz.”

Leaf’in paylaştığı seçeneklerden biri, 10 ila 13 yaşları arasında internete veya uygulamalara erişimi olmayan bir flip telefonla başlamaktır, böylece mesajlaşmanın ve iletişimin değerini öğrenebilirler.

“İletişimi yönetmeyi öğrendiklerini gösteriyor ve onları ebeveynlerine soru sormaya teşvik ediyor” diye açıklıyor. “Ardından, telefonlarını kullanmak sağlıklı, işbirliğine dayalı bir çaba haline geliyor ve sonunda onlara, nahoş bireyler veya kuruluşlar tarafından hedef alınmalarını önlemek için güvenlik kısıtlamaları olan basit bir akıllı telefon gibi daha fazla özgürlük verebilirsiniz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.