DOLAR 20,3964 1.5%
EURO 22,0245 2.02%
ALTIN 1.281,632,00
BITCOIN %
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

COVID hala her 4 dakikada bir 1 kişiyi öldürüyor

COVID hala her 4 dakikada bir 1 kişiyi öldürüyor

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 00:00
COVID hala her 4 dakikada bir 1 kişiyi öldürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üç yıldan uzun bir süre sonra, küresel Covid acil durumu resmen sona erdi. Yine de hala her dört dakikada bir en az bir kişiyi öldürüyor ve virüsle nasıl başa çıkılacağına dair sorular yanıtsız kalıyor, bu da savunmasız insanları ve yetersiz aşılanmış ülkeleri riske atıyor.

Çoğu kişi için daha az tehditkar hale gelen ancak nüfusun bir bölümü için son derece tehlikeli olmaya devam eden bir virüsle nasıl başa çıkılacağı kilit bir soru. Bu dilim birçok kişinin düşündüğünden çok daha büyük: Covid hala önde gelen bir katil, geçen yıl ABD’de kalp hastalığı ve kanserin ardından üçüncü en büyük. Bununla birlikte, güvenlik yasalarına yol açan sigara ve trafik kazaları gibi diğer yaygın ölüm nedenlerinin aksine, politikacılar zorunlu aşılar veya kapalı alanlarda maske takma gibi zararı azaltmanın yollarını aramıyorlar.

St. Missouri’deki Louis Sağlık Sistemi. “Covid hala birçok insanı enfekte ediyor ve öldürüyor. Bu yükü azaltacak imkanlara sahibiz.”

Dünya Sağlık Örgütü bu ayın başlarında Kovid’in artık bir acil durum teşkil etmediğini açıklamadan önce bile, çoğu hükümet zaten tecritleri ve yönergeleri gevşetmişti. Küresel liderler, pandeminin ilk aşamalarında yoğun bir şekilde harcama yaptıktan sonra çabaları geri çevirdiler ve halkın artık fazla sabrının kalmadığı önleyici tedbirleri alma konusunda isteksizler.

Bu arada, dünya çapında en az 20 milyon ölüme neden olan enfeksiyon gelişmeye devam ediyor ve yaşlıları ve önceden hastalığı olanları şansın insafına, ilaca eşit olmayan erişime ve yüz maskesi veya yeni aşıları olmadan diğerlerinden çok az korunmaya bırakıyor.

Neden Uzun Vadeli Plan Yok?

Kırılganları korumaya ve yeniden dirilişi uzak tutmaya yönelik küresel, uzun vadeli bir plan, kısmen Covid etrafında herhangi bir fikir birliği oluşturmanın ne kadar zor olması nedeniyle gerçekleşmedi. Başından beri kutuplaşmış siyasi söylem, maske takma ve aşılarla ilgili resmi yönergeleri gölgede bıraktı.

Aşının bir yıldan kısa bir süre içinde kullanıma sunulduğu gelişmiş ülkelerde bile birçok insan aşıyı almayı reddetti. Bağışıklama eksikliği, 2021 boyunca 300.00’den fazla Amerikalı ölümüne veya her iki kişiden birinin Covid’den ölümüne yol açtı. Çalışmalar, küresel olarak yarım milyon daha fazla tasarruf sağlayabilirdi.

Al-Aly, “Halk sağlığını politize etmenin pandeminin trajedilerinden biri olduğunu biliyoruz” dedi. “Siyasi liderler, yanıtlarını yalnızca halk sağlığını ilerletmek için değil, aynı zamanda kendi anlatılarını ilerletmek ve kendilerine destek sağlamak için kullandılar.”

Küresel koordinasyon da siyaset tarafından engellendi. Çin’in, bağımsız uzmanların Covid için bir pota olduğu düşünülen bir ıslak pazara veya Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne sınırsız erişimine izin vermeyi reddetmesi, diplomatik gerilimi ve güvensizliği artırdı. Bir virolog ve Singapur’daki Duke-NUS Tıp Fakültesi’nde ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar programının yöneticisi olan Linfa Wang, bugün Çinli temsilcilerin pek çok küresel hazırlık çabasına katılmadığını söyledi.

Wang, “Akademik işbirliğini engelliyor ve Çin/ABD işbirliği neredeyse sıfır,” dedi. “Bu iki süper güçle işbirliği yapmazlarsa, dünyanın bir sonraki hastalığa hazır olduğunu nasıl söyleyebiliriz?”

Azalan bir acil durum duygusu aynı zamanda Covid aşılarına yapılan yatırım artışı anlamına geldi ve terapötik ilaçlar da soğudu. Moderna Inc ve Pfizer Inc gibi şirketler, üretimlerini ve depolanmalarını kolaylaştırmak için çekimlerini güncellemeye devam ederken, başlangıçta tasarlanan yüzlerce yeni yaklaşımın çoğu rafa kaldırıldı.

ABD’de uzmanlar, yılın geri kalanında virüs aşılarının hangi türünü hedeflemesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere Haziran ayında toplanacak. Moderna’nın tahminlerine göre, bu aşılar yalnızca sonbaharda piyasaya sürülecek ve ABD’de sadece 100 milyon doz bekleniyor, bu önceki yıllara göre çok daha az.

Bu Neden Bir Sorun?

Enfekte kişilerin yaklaşık %10’unu etkilediği tahmin edilen uzun süreli Covid, pandemi sonrası en büyük tıbbi zorluklardan biri olarak kabul ediliyor. Ekonomik maliyetleri de önemlidir.

ABD’de uzun süreli Covid’in 2022’nin sonları itibarıyla kaybedilen maaşlarda yılda yaklaşık 50 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor. Birleşik Krallık’ta, Mali Araştırmalar Enstitüsü geçen yıl uzun süreli Covid’i olan yaklaşık 10 kişiden birinin işçi olarak çalışmayı bırakması gerektiğini tahmin etti. sonuç. Beyin sisi, nefes alma güçlüğü ve yorgunluk gibi bu semptomlara sahip insanların sayısı, enfeksiyonlar azalırken bile artıyor.

Maskelerin seyrek olduğu ve tehlikelerin görünmez olduğu işe ve kamusal alanlara dönmek zorunda kalan yüksek riskli insanlar için özellikle korkutucu. Bir aile düğünü yine de çok bulaşıcı bir olaya dönüşebilir ve bir uçuş felaketle sonuçlanabilir.

Epidemiyolog Steffanie Strathdee bunun acı bir şekilde farkında. Kocası Tom, 2016’da nadir görülen bir süper mikropla ilaca dirençli bir enfeksiyondan kurtuldu, ancak ciğerlerinde yara izi ve diğer tıbbi sorunlar kaldı. Covid’e yakalanırsa potansiyel riski anladılar, bu nedenle tetikte oldular ve pandemi sırasında seyahati sınırladılar. Her ikisi de tamamen aşılanmış ve hevesli maskecilerdi.

Ancak son zamanlarda Kanada’daki oğullarına yapılan bir ziyaret bir enfeksiyona yol açtı. Tom’un akut solunum sıkıntısı ile tedavi edildiği hastanede, hastalara bulaştırabilecek olmalarına rağmen kendilerini düşük riskli buldukları için bazı genç personelin Covid’e yakalanma konusunda ne kadar düşüncesiz davrandığına şaşırdı.

San Diego’daki California Üniversitesi Küresel Sağlık Bilimleri dekan yardımcısı Strathdee, “Herkes için hafif değildir ve tekrarlanan maruziyetlerin riskinizi artırdığını biliyoruz” dedi.

Aktif sağlık sorunları olan kişiler önlem almaları gerektiğini bilseler de, bazıları savunmasız olduklarını ancak bir enfeksiyon onları hastaneye yatırdıktan sonra öğreneceklerdir. Tekrarlanan nöbetler hasara katkıda bulunabilir ve bu, yalnızca önceden var olan koşullara sahip olanlar için değil, herkes için geçerlidir.

Ne Yapmalıyız?

İşin güzel yanı, dünyanın artık aşılara ve daha iyi tedavilere sahip olması. Testler, enfeksiyonları dakikalar içinde ortaya çıkarabilir ve yeni salgınlar hızla tespit edilebilir.

Sağlık uzmanları, bağışıklamanın buna karşı korunmanın en iyi yolu olduğunu söylüyor. Pfizer Inc.’e göre Amerikalıların yalnızca yaklaşık %16’sı iki değerlikli bir güçlendirici aldı, bu oran ilk aşılama sürüşünde yaklaşık %70 aşılandı. Artan cepten maliyetler ve aşı yorgunluğu, alım oranlarının daha da düşmesine neden olabilir. Daha uzun vadede, yenilikçi yeni iğnelerin veya burun spreylerinin daha iyi koruma sağlayacağı umulmaktadır.

Havalandırma ve hava kalitesi testinden daha iyi maskelere kadar yardımcı olabilecek başka iyileştirmeler de var. Uzmanlar, tehditlerin erken yakalanabilmesi için gözetim sistemlerine daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söylüyor.

ABD ayrıca ilaç üreticileriyle birlikte koronavirüsler için gelişmiş aşılar ve tedaviler geliştirmeyi amaçlayan yeni bir projeye 5 milyar dolar harcamayı planlıyor. Amaç, virüs mutasyona uğradıkça ilaçları hızla kullanılabilir hale getirmektir, böylece hedeflenen suş piyasaya çıktıklarında azalmaz.

Duke-NUS’tan Wang, “Hükümetler yorgun olsa bile, virüsün hala gelişmekte olduğu gerçeğiyle yüzleşmeliyiz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.