DOLAR 27,5680 0.47%
EURO 28,9790 0.68%
ALTIN 1.611,00-0,05
BITCOIN 7556940,32%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DeSantis, Trump’a saldırdı: “Donald Trump’a ne olduğunu bilmiyorum”

DeSantis, Trump’a saldırdı: “Donald Trump’a ne olduğunu bilmiyorum”

ABONE OL
Mayıs 27, 2023 19:20
DeSantis, Trump’a saldırdı: “Donald Trump’a ne olduğunu bilmiyorum”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Florida Valisi Ron DeSantis, aylarca Donald Trump’ın adını anmaktan titizlikle kaçındı, bunun yerine Cumhuriyetçi partideki “kaybetme kültürü”ne üstü kapalı göndermeler yaptı.

Perde kapalı.

Cumhuriyetçilerin cumhurbaşkanı adaylığı için Trump’a meydan okuyacağını açıklamasından sonraki günlerde DeSantis, onu “sola kaçmakla” suçladı.

Kürtaj, göç ve ekonomi gibi bir dizi konuda eski cumhurbaşkanı ile zıtlıklar çiziyor.

Ve – DeSantis’in muhafazakar değerlere nihai ihanet olarak tasvir ettiği bir hareketle – Trump’ın, aynı zamanda eyaletin en büyük vergi mükelleflerinden ve işverenlerinden biri olan devasa şirket ve kültürel mihenk taşıyla valinin “Disney’in yanında yer aldığını” söylüyor.

Nashville’deki WWTN radyosuna “Donald Trump’a ne olduğunu bilmiyorum” dedi. “Bu, bugün 2015 ve 2016’da koştuğu zamandan farklı bir adam. Ve bence kampanyasında gittiği yön yanlış yön.”

Çarşamba günü cumhurbaşkanlığına aday olmak için evrakları doldurmasından bu yana dost medya kuruluşlarıyla yapılan bir düzineden fazla röportajdan biriydi. Twitter Inc.’in sahibi Elon Musk ile olan ilki, DeSantis’in uzun zamandır beklenen yarışa girişini gölgeleyen teknik aksaklıkların gölgesinde kaldı.

Ancak Trump’ı doğrudan ele geçirme konusundaki yeni istekliliği, Cumhuriyetçi adaylık mücadelesinin ana hatlarını netleştiriyor. DeSantis’in büyük ölçüde dilini tutmasıyla, Trump’a meydan okuması büyük ölçüde kişilikler ve mizaç üzerine bir tartışmaydı.

Şimdi, DeSantis’in resmi olarak yarışta olması ve Trump’ın 33 puan gerisinde olmasıyla, vali politika konularında daha sert pozisyonlar alıyor.

Harcama konusunda DeSantis, Trump’ın ülkenin 31 trilyon dolarlık borcunun sorumluluğunu paylaştığını söyledi. “Başkan olarak sadece dört yıl içinde neredeyse 8 trilyon dolar borç ekledi” dedi. “Ben bu konularda haklıydım ve o değildi.”

Kürtaj konusunda DeSantis, Florida’nın yeni yürürlüğe giren altı haftalık kürtaj yasağını Trump’ın “çok sert” olduğu ve DeSantis’in ne yaptığını bilmediği yönündeki eleştirilerine karşı savundu.

DeSantis, “Sola doğru koşuyor,” dedi. Ancak diğer Cumhuriyetçi adaylar tarafından tercih edilen ulusal kürtaj yasağını onaylamaktan da vazgeçti. Muhafazakar radyo sunucusu Dana Loesch’e “Günün sonunda aşağıdan yukarıya bir yaklaşımla daha fazla hayat kurtaracağımızı düşünüyorum” dedi.

Göç konusunda DeSantis, Trump’ı 2018 göçmenlik yasasının bir parçası olarak belgesiz göçmenler için affı desteklemekle suçladı. DeSantis, “America First pozisyonunu aldığım için bana vurmanın oldukça garip olduğunu düşünüyorum” dedi.

Trump kampanyası, bir kongre üyesi olarak DeSantis’in, benzer bir plana karşı çıkmadan önce, daha sert göçmenlik kısıtlamaları paketinin bir parçası olarak bazı belgesiz küçüklere yasal statü veren bir yasa tasarısını oyladığı şeklinde yanıt verdi.

Suçla ilgili olarak DeSantis, muhafazakar podcast sunucusu Ben Shapiro Friday’e bunun “temelde bir hapishaneden kaçış yasası” olduğunu söyleyerek, Trump’ın imzası olan ceza adaleti yasa tasarısı olan İlk Adım Yasasını eleştirdi. DeSantis, tasarının erken bir versiyonu için oy kullandı, ancak son yasa tasarısı Meclis’ten geçmeden önce Kongre’den istifa etti.

Ve DeSantis, Trump’ın Walt Disney Co.’yu idaresine yönelik eleştirisine duyduğu şaşkınlığı defalarca dile getirdi. Disney, bu ay 2.000 çalışanı eyalete taşıma planlarını iptal etti.

Perşembe günü Trump, “Ne dağınıklık,” dedi. “Kolay bir çözüm bulabilirdi, ama hayır – ne kadar sert bir adam olduğunu sahte haberlere göstermek istedi. O değil.”

DeSantis karşılık verdi.

“Kültürde sola gidiyor. Hatta bana karşı Disney’in yanında yer aldı, ”dedi Florida valisi WWTN’ye. “Disney’in tarafını tutuyor ve onlara karşı çıkmakla hatalı olduğumu söylüyor. Yani, bilirsiniz, insanlar hangi yöne gidecekleri konusunda kendi kararlarını vermek zorundadırlar.”

Ancak diğer zamanlarda DeSantis, Trump çizgisine yakından baktı. Bir CNN röportajında ​​Trump’ın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını “bir gün, 24 saat içinde” çözebileceği konusundaki ısrarı sorulduğunda DeSantis, eski başkanı destekledi.

“24 saatte bitirebileceğini bilmiyorum. Demek istediğim, retorik süslemelere eğilimli, ”dedi Newsmax’a. “Ama bence bu şeyi bir yıpratma savaşına dönüştürmektense bir anlaşmaya varmaya çalışma içgüdüsü – ya da Rusya dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahipken Tanrı korusun, tırmanması – bunun doğru bir içgüdü olduğunu düşünüyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.