DOLAR 27,5716 0.48%
EURO 29,0255 0.85%
ALTIN 1.616,920,32
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dolphin, Nintendo’nun Wii ve GameCube öykünücüsünün Steam sürümünü engellediğini söyledi
  • Dakika Gündem
  • Teknoloji
  • Dolphin, Nintendo’nun Wii ve GameCube öykünücüsünün Steam sürümünü engellediğini söyledi

Dolphin, Nintendo’nun Wii ve GameCube öykünücüsünün Steam sürümünü engellediğini söyledi

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 00:22
Dolphin, Nintendo’nun Wii ve GameCube öykünücüsünün Steam sürümünü engellediğini söyledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Wii ve GameCube için açık kaynaklı bir öykünücü olan Dolphin’in Steam lansmanı süresiz olarak ertelendi (üzerinden bilgisayar oyuncusu). Geliştiriciler tarafından yazılan bir blog yazısı, bunun bir Nintendo’nun “DMCA’ya atıfta bulunmayı bırakıp vazgeçmesinden” kaynaklandığını söylüyor (blog gönderisinin önceki bir sürümü basitçe “DMCA yayınladı” diyordu, ancak o zamandan beri güncellendi) planlarını duyurduktan sonra. Mart ayında Steam lansmanı.

Dolphin on Steam sürümünün süresiz olarak ertelendiğini duyurmak zorunda kalmamız büyük bir hayal kırıklığı oldu. Valve tarafından Nintendo’nun Dolphin’in Steam sayfasına karşı DMCA’yı gerekçe göstererek bir durdurma ve vazgeçme kararı verdiği ve konu çözülene kadar Dolphin’i Steam’den kaldırdığı konusunda bilgilendirildik. Şu anda seçeneklerimizi araştırıyoruz ve yakın gelecekte daha ayrıntılı bir yanıt alacağız.

Bu arada sabrınız için teşekkür ederiz.

Dolphin ile 10 yılı aşkın süredir çeşitli görevlerde çalıştığını söyleyen ve Valve’den gelen e-postada adının geçtiğini söyleyen Pierre Bourdon, bir dizi Mastodon gönderisinde bildirimin Nintendo ile Steam tarafından başlatılan ileri geri bir gidişatın sonucu olduğunu yazıyor. ve hiçbir DMCA bildirimi içermiyordu ve eylemi “sadece iki şirket arasındaki standart yasal kaldırmalar / C&D” olarak adlandırıyordu.

Bourdon’a göre Nintendo’nun Dolphin’i engelleme talebini haklı çıkarmak için kullandığı nokta olabilecek bir unsur, Wii AES-128 disk şifrelemesinin dağıtımında yatıyor. Yazılım, kullanıcılardan anahtarı kendi başlarına sağlamalarını istemek yerine, Wii’nin “ortak anahtarı” ile birlikte uzun yıllardır kaynak koduna gömülü olarak gönderilmektedir.

Bourdon, Mastodon’da, basit bir DMCA yayından kaldırmanın aksine, bu durumda Dolphin’in yaratıcılarının geri itmek için yasal başvuruları olmadığını yazdı. Bu, grubu, bu aşamada Nintendo’yu herhangi bir yankı olmadan görmezden gelebileceğini söylediği Valve’ın kaprislerine bırakıyor.

Daha fazla yorum için Valve, Nintendo ve The Dolphin Emulator Project’e ulaştık.

En az bir başka öykünücü olan RetroArch, Steam platformunda bulunur, ancak bu yazılım Dolphin’in yaptığı gibi çalışmaz. Dolphin’in GameCube ve Wii konsollarını doğrudan öykündüğü yerde, RetroArch, öykünücü “çekirdeklerinin” yüklenebileceği bir ön uç görevi görerek kullanıcılara öykünücüleri için yazılım ayarlarını yapılandırmaları için tek bir merkezi yer sağlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.