DOLAR 27,5698 0.48%
EURO 29,0083 0.79%
ALTIN 1.617,050,33
BITCOIN 757872-0,04%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

En zengin ülkelerde %1 kazanmak için ne kadar zengin olmanız gerekiyor?

En zengin ülkelerde %1 kazanmak için ne kadar zengin olmanız gerekiyor?

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 20:13
En zengin ülkelerde %1 kazanmak için ne kadar zengin olmanız gerekiyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saçı taranmamış, dili dışarı çıkmış dahinin deyimiyle her şey görecelidir. Albert Einstein’ın ünlü Görelilik Teorisine göre, ışığın hızı, yerçekimi ve uzaydaki fizik kanunları, farklı kuvvetlerin farklı yerlerde farklı şekilde çalıştığı anlamına gelir. Yaşamından sonra kazandığından daha fazla para toplayan Einstein’ın varlığı bile teorisini kanıtlıyor. Einstein’ın öğretilerini alıp uzay yerine paraya uyguladığınızda, takip ettiğini göreceksiniz – sahip olduğunuz zenginlik miktarı, nerede olduğunuza ve ne zaman hayatta olduğunuza bağlıdır. Söyleyeceklerin hepsi bu, hepsi göreceli. Emlak acentesi ve danışmanlık grubu Knight Frank, dünya çapında %1 ile ilgili yıllık bir rapor yayınlıyor. 200’den fazla bölge ve 100 şehirdeki milyarderleri inceleyen Knight Frank, dünya çapında 500 servet danışmanı ve bankacının yanı sıra 500 yüksek net varlığa sahip kişiyle anket yaparak servete yönelik mevcut tutumları da ölçtü. % 1’i yapmanın kendi görelilik teorisi olduğu ortaya çıktı.

Grace Kelly’nin Prenses olduğu küçük ülke Monako, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde zengin olmanın en zor yeri. (Hadi ama burası Monako.) Emlak acentesi Knight Frank’in yıllık servet raporunda bulduğu lüksle tanınan arazideki %1’in bir parçası olarak kabul edilmek için 12.4 milyon dolar gerekiyor.

Yaygın bir mali kaygı döneminde, ABD’deki pek çok kişi, ülkede yaşarken konfor veya güvenlik ölçütünün oldukça yüksek olduğunu düşünüyor. Charles Schwab tarafından 2022’de 1.000 Amerikalıyla yapılan bir ankete göre, insanlar genellikle mali açıdan rahat olmak için ortalama net 774.000 $’a ve zengin olmak için 2.2 milyon $’a ihtiyacınız olduğunu düşünüyor. Her iki rakam da, katılımcıların 2021’de zengin olmak için gerekenden (sırasıyla 624.000 dolar ve 1,9 milyon dolar) daha yüksek. Bazıları belirsizliğe dayanıyor, bildirildiğine göre zengin bireyler bile statüleri hakkında biraz endişe duyuyorlar, ama aynı zamanda rahat bir şekilde emekli olmanın mevcut maliyetiyle de ilgili ve bu da yavaş yavaş 1 milyon doları aşıyor.

Bununla birlikte, pandemi, ABD orta sınıfı için rekor kıran bir servet artışına izin verdi, ancak altın çağları geride kalırken, zenginler gerçekten çok iyi yaptı. Oxfam’a göre, milyarderlerin serveti artık dünyadaki refahın aşırı bir miktarını oluşturuyor, küresel GSYİH’nın %13,9’una eşit. Ve CEO’ların herkesten daha yüksek oranda tazmin edildiği ve yılda ortalama 27,8 milyon dolar maaş aldığı bir çağda %1’i yakalamak daha fazlasını gerektiriyor.

Servet eşitsizliği özellikle ABD’de yüksektir, ancak dünya çapında artan sayıda aşırı zengin dünya servetinin çoğunu oluşturmaktadır. Oxfam’a göre son iki yılda her 30 saatte bir yeni bir milyarder kazanıldı. Hayır kurumunun bulduğuna göre, 2020’den bu yana en zengin %1, dünyanın geri kalanının servetinin neredeyse iki katına sahip.

Aşağıdaki 10 ülke için zor %1’de olmak için gerekenlerin sarsılması aşağıdadır.

  1. Monako: 12,4 milyon dolar
  2. İsviçre: 6,6 milyon dolar
  3. Avustralya: 5,5 milyon dolar
  4. Yeni Zelanda: 5,2 milyon dolar
  5. Amerika Birleşik Devletleri: 5,1 milyon dolar
  6. İrlanda: 4,3 milyon dolar
  7. Singapur: 3,5 milyon dolar
  8. Fransa: 3,5 milyon dolar
  9. Hong Kong ÖİB: 3,4 milyon dolar
  10. Birleşik Krallık: 3,3 milyon dolar

“Şimdi, küresel nüfusun alt yarısının, şu anda yalnızca 12 ayda kazandığını kazanmak için tahmini 112 yıl çalışması gerekecek” diye yazdı. servet Christian Hetzner. Milyonerler günlerinin geri kalanını yuva yapmakla geçirirken, geri kalanımız Monako’nun hayalini kurmaya devam edebiliriz. Hepsi göreceli.

Fortune Well ekibinden daha akıllı çalışmak ve daha iyi yaşamak için basit stratejilerle dolu bültenimiz Well Adjusted’a abone olun. Bugün kaydolun.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.