DOLAR 27,4647 0.25%
EURO 28,8741 -0.58%
ALTIN 1.615,16-0,75
BITCOIN 7644042,88%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

General Motors (GM) kazançları Q2 2023

General Motors (GM) kazançları Q2 2023

ABONE OL
Temmuz 25, 2023 11:32
General Motors (GM) kazançları Q2 2023
0

BEĞENDİM

ABONE OL

NYSE CEO’su Mary Barra, 17 Kasım 2022.

Kaynak: NYSE

DETROİT — Genel motorlar otomobil üreticisi Salı günü yıldan yıla keskin bir şekilde artan ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdikten sonra 2023 hedefini bu yıl ikinci kez yükseltiyor.

Detroitli otomobil üreticisi ayrıca, gelecek yıl boyunca maliyet düşürücü tedbirleri artırdığını ve şimdi önceki 2 milyar $’lık yönlendirmeye kıyasla harcamalarda 3 milyar $’lık kesinti yapmayı planladığını söyledi.

GM CFO’su Paul Jacobson, indirimlerin satış ve pazarlama harcamalarını, maaş istihdamını ve diğer maliyetleri içereceğini söyledi.

GM hisseleri, açıklamanın ardından piyasa öncesi ticarette yaklaşık %2 arttı.

İşte GM’nin ikinci çeyrek için bildirdikleri:

  • Düzeltilmiş hisse başına kazanç: 1,91 dolar. (Bu, tek seferlik öğeler nedeniyle analistlerin beklediği 1,85 ABD doları ile karşılaştırılamaz.)
  • Hasılat: Refinitiv konsensüs tahminlerine göre 42,64 milyar $’a karşılık 44,75 milyar $ bekleniyor

GM’nin kazancına, GM ile LG Electronics ve LG Energy Solution arasındaki yeni ticari anlaşmalar için beklenmedik 792 milyon $’lık bir ücret dahildi. Maliyet, otomobil üreticisinin, daha önce LG şirketleri tarafından ödenmesi beklenen son yıllarda Chevrolet Bolt EV modellerinin geri çağrılması için şirketlerle maliyetleri paylaşmasının bir sonucudur.

Bunu ve diğer kalemleri hesaba katan şirket, düzeltilmiş faiz ve vergi öncesi karı 3,23 milyar dolar veya hisse başına 1,91 dolar olarak bildirdi.

Düzeltilmemiş bir temelde, şirket hissedarlara atfedilebilir net geliri, 1.69 milyar $ veya hisse başına 1.14 $ kazandığı bir önceki yıla göre yaklaşık %52 artışla 2.57 milyar $ veya hisse başına 1.83 $ olarak bildirdi.

Çeyrek boyunca gelir, bir yıl önceki 35.76 milyar $’a kıyasla %25 arttı.

Tüm yıl için GM, düzeltilmiş kazanç beklentilerini önceki 11 milyar $ ila 13 milyar $ aralığından 12 milyar $ ve 14 milyar $ aralığına yükseltiyor. GM ayrıca düzeltilmiş otomotiv serbest nakit akışı beklentilerini 5.5 milyar $ ve 7.5 milyar $’dan 7 milyar $ ve 9 milyar $ aralığına ve hissedarlara atfedilebilir net gelir için önceki görünüm olan 8.4 milyar $’dan 9.9 milyar $’a kıyasla 9.3 milyar $’dan 10.7 milyar $’a yükseltti.

Jacobson, artışın beklenenden güçlü fiyatlandırma, talep ve sermaye disiplininin bir sonucu olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, rehberlik zammı, GM’nin bu yıl bir iş durdurma veya grev olmaksızın United Auto Workers ve Kanada Unifor sendikaları ile yeni iş sözleşmelerini başarılı bir şekilde müzakere etmesine bağlıdır. UAW, alenen önceki sendika memurlarından çok daha çatışmacı olan yeni bir liderliğe sahip. Detroit otomobil üreticileri için yaklaşık 150.000 sendika işçisini kapsayan mevcut sözleşmelerin süresi 14 Eylül’de dolacak.

GM CEO’su Mary Barra Salı günü bir hissedar mektubunda, “Her iki sendikayla da çalışanlarımızı ödüllendiren ve işimizin uzun vadeli başarısını destekleyen adil sözleşmeler müzakere etme konusunda uzun bir geçmişimiz var. Bu seferki hedefimiz farklı olmayacak” dedi. “Ekibimiz, fabrika topluluklarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz ve yatırımcılarımız dahil olmak üzere tüm kilit paydaşlarımız için mümkün olan en iyi sonuç bu.”

Bir iş durdurma, otomobil endüstrisinin koronavirüs pandemisinden ve yarı iletken çipler gibi önemli tedarik zinciri kısıtlamalarından kaynaklanan yıllardır süren üretim sorunlarına katkıda bulunacaktır.

Özellikle GM için, bir iş durdurma haftada yüz milyonlarca dolara mal olabilir ve otomobil üreticisinin zaten yavaş yavaş ürettiği yeni elektrikli araçlarının üretim artışını geciktirebilir. Jacobson, GM’nin yılın ilk yarısında 50.000 EV’lik Kuzey Amerika üretimine ulaştığını söyledi, ancak “bunun biraz zor olduğunu” kabul etti.

Otomobil üreticisinin Salı günü bir analist görüşmesi sırasında yeni EV’lerinin yavaş üretimi hakkında daha fazla bilgi vereceğini söyledi.

Salı günü sonuçları bildirmeden önce, Bespoke’a göre GM’nin kazançları beklentileri %86 oranında aştı. Bununla birlikte, hisse senedi, kazanç gününde yalnızca ortalama %0,17’lik bir kazanç elde ediyor.

GM hisseleri bu yıl kabaca %16 arttı. Pazartesi günü hisse başına 39.30 $’dan kapattılar – Şubat ayında çentiklenen 52 haftanın en yüksek seviyesi olan 43.63 $’dan.

Bu hikaye gelişiyor. Lütfen güncellemeler için tekrar kontrol edin.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.