DOLAR 20,4038 1.53%
EURO 22,0507 2.07%
ALTIN 1.282,262,05
BITCOIN 5704592,16%
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İngiltere net göçü, hükümetin taahhütlerine rağmen 606.000 ile rekor seviyeye ulaştı
  • Dakika Gündem
  • Ekonomi
  • İngiltere net göçü, hükümetin taahhütlerine rağmen 606.000 ile rekor seviyeye ulaştı

İngiltere net göçü, hükümetin taahhütlerine rağmen 606.000 ile rekor seviyeye ulaştı

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 11:59
İngiltere net göçü, hükümetin taahhütlerine rağmen 606.000 ile rekor seviyeye ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, 23 Mayıs 2023’te Londra, İngiltere’de 10 Downing Caddesi’nde düzenlenen haftalık hükümet kabinesi toplantısına katılıyor.

Leon Neal | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

LONDRA – Birleşik Krallık net göçü, hükümetin rakamı azaltma sözü vermesine rağmen 2022’de 606.000 ile rekor seviyeye ulaştı.

Ülkenin ulusal istatistik ofisi tarafından Perşembe günü yayınlanan veriler, AB vatandaşı olmayanların 925.000 uzun vadeli giriş yaptığını, 151.000’inin Avrupa Birliği’nden ve 88.000’inin İngiliz olduğunu gösterdi.

Birleşik Krallık’tan toplam göç 557.000 idi ve bunun 202.000’i AB vatandaşıydı – yani bloktan gelenden daha fazla insan ayrıldı. Birleşik Krallık’a gelen AB vatandaşlarının oranı, Birleşik Krallık’ın resmi olarak AB’den ayrılmasından hemen önce 2019’da %42’den %13’e düştü.

Rakamın 226 bin olduğu 2019’da iktidardaki Muhafazakar partinin seçim beyannamesinde net göçü azaltma taahhüdü vardı. Kasım ayında açıklanan önceki rakamlar, net göçün yılın Haziran ayına kadar 504.000 olduğunu gösteriyordu.

Hükümet, son zamanlarda gelenlerin çoğunun Ukrayna, Afganistan ve Hong Kong’dan gelen mülteciler olduğunu vurguladı. İnsani yardım yollarıyla gelen insanların oranı, 2022’de bir önceki yıla göre %9’dan %19’a yükseldi.

Yasal göç, Muhafazakar parti içinde tartışmalı bir konudur. Hükümet, cansız ekonomik büyümeyi artırmaya ve iş piyasasındaki sıkılığı hafifletmeye çalışırken geliyor, bu da işletmeler için zorluklara neden oluyor ve enflasyonun çok yüksek olduğu bir dönemde ücretleri artırıyor.

Başbakan Rishi Sunak, net göçün geçen sonbaharda göreve geldiği zamanki seviye olan 500.000’in altında olmasını istediğini söyledi.

Ancak, sayıları düşürmek için önerilen bazı önlemler konusunda daha sert içişleri bakanı Suella Braverman ile çatıştı. Sunak, göçmen işçilerin Ulusal Sağlık Hizmeti de dahil olmak üzere sektörler için elzem olduğunu da vurguladı.

Bu ayın başlarında yaptığı bir konuşmada Braverman, “Kitlesel ve hızlı göçün konut arzı, hizmet ve toplum ilişkileri açısından sürdürülemez olduğunu söylemek yabancı düşmanı değildir” dedi. Ayrıca Britanyalıların kamyon şoförleri, kasaplar ve meyve toplayıcıları gibi kıtlık yaşayan iş rollerini doldurmaları gerektiğini söyledi.

Yeni kısıtlamalar

Salı günü, Braverman’ın departmanı, Birleşik Krallık’a göçün en büyük kaynağı olan öğrenci vizelerine getirilen kısıtlamaları duyurdu. Yeni kurallar uyarınca yalnızca lisansüstü araştırma öğrencileri aile üyelerini yanlarında getirebilecek.

İçişleri Bakanlığı ayrıca, insanların eğitimleri bitene kadar vize türlerini değiştirmelerini ve fon kanıtlarını kontrol etmelerini önleyerek “öğrenci vizesini Birleşik Krallık’ta çalışmak için arka kapı yolu olarak kullanmalarını” yasaklayacağını söyledi.

Hükümet, Brexit sonrası puan tabanlı göçmenlik sistemi kapsamında, sınırları üzerinde kontrole sahip olduğunu ve işgücü piyasası boşluklarını doldurduğunu söylüyor.

2025’ten itibaren, AB’den ve ABD dahil yabancı ülkelerden Birleşik Krallık’a gelen turistlerin bile girmek için elektronik vizeye ihtiyacı olacak ve hükümet şu anda varış ve ayrılışlarla ilgili kesin rakamlara sahip olmadığını kabul ediyor.

‘Amaca uygun değil’

Ancak birçok sektördeki işçiler, Brexit’in şiddetlendirdiği işe alım zorluklarıyla mücadele ettiklerini söylüyor.

Norfolk merkezli bakım evi grubu Armscare’in CEO’su Raj Sehgal, CNBC’ye verdiği demeçte, sektördeki boş pozisyonların geçen yıl içinde rekor seviyelere ulaştığını, mevcut 165.000’den fazla gönderi ile artan hizmet ihtiyacı ve Covid sonrası tükenmişlik ile birleştiğini söyledi.

Pek çok bakım evinin bulunduğu kırsal alanlara genç ev işçilerini çekmenin zor olduğunu ve Brexit ile zayıflayan sterlinin İngiltere’nin AB işçilerine olan ilgisini azalttığını söyledi.

Sehgal, “Göçmen işçi çalıştırma sürecinin tamamı amaca uygun değil, büyümek ve ekonomiyi genişletmek isteyen işverenler için zararlı” dedi.

“Karmaşık ve maliyetli… işçi için sponsor bulmak için uzun ve karmaşık bir süreç gerektiriyor ve işverenler için, istihdama uygulanan bir vergiden daha fazlası gibi davranan bir göçmenlik becerileri ek ücreti gibi maliyet yükü var.”

Yeni rakamlara yanıt veren bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü, Birleşik Krallık’ın korunmaya muhtaç insanlar için “güvenli ve yasal yollar” sağladığını ve “bir dizi vize yolunun kullanımında, bakmakla yükümlü olunanların sayısındaki benzeri görülmemiş bir artış da dahil olmak üzere büyüme” gördüğünü söyledi. “anlaşılır bir şekilde daha yüksek net göç seviyelerine katkıda bulunan” öğrencilerle “.

“Bu hafta, ekonomimizin ihtiyaç duyduğu beceri ve kaynaklardan yararlanmaya devam ederken, çoğu uluslararası öğrencinin aile üyelerini getirme hakkını kaldırarak göçü azaltmak için hükümetin şimdiye kadarki en sert eylemini gerçekleştirdik” dediler. “Tekneleri durdurup sınırlarımızın kontrolünü sağlarken, kötüye kullanımla mücadeleye ve tehlikeli ve yasa dışı geçişleri önlemeye öncelik verirken, genel ağ göçünü azaltma taahhüdümüzü sürdürüyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.