DOLAR 27,5680 0.47%
EURO 28,9593 0.62%
ALTIN 1.612,270,03
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pekin, ABD’nin ‘Çin kuşatmasını hızlandırdığını’ iddia ediyor

Pekin, ABD’nin ‘Çin kuşatmasını hızlandırdığını’ iddia ediyor

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 12:04
Pekin, ABD’nin ‘Çin kuşatmasını hızlandırdığını’ iddia ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Joe Biden ve Avrupalı ​​müttefikleri, Pekin ile ticarete getirilen bir dizi yeni kısıtlamayı açıklamanın bir yolu olarak son aylarda Çin ekonomisinden “ayrılma” değil “riski azaltma” arzularını defalarca vurguladılar. Sorun şu ki, Çin için hiçbir fark yok.

Çin devlet medyası, yetkilileri ve akademisyenleri, retorik değişimi baltalamak için görünüşte ortak bir çabayla son haftalarda bu ayrımı açıkça reddettiler. Resmi Xinhua Haber Ajansı, Cuma günü yaptığı bir yorumda “riskten arındırmanın sadece kılık değiştirmiş olarak ayırmak olduğunu” söyledi.

“Sözlerdeki değişiklik, eylemdeki farklılık anlamına gelmez. Özünde, risk azaltma, ayırmadan pek farklı değil” dedi ve ABD’nin “Çin kuşatmasını hızlandırdığını” da sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, bu ay Almanya’da düzenlediği basın toplantısında benzer eleştirileri dile getirerek, “AB, riskleri azaltmak adına Çin’den ayrılmaya çalışırsa, fırsatlardan, işbirliğinden, istikrardan ve kalkınmadan uzaklaşacaktır” dedi.

Çin’in Avrupa Birliği büyükelçisi Fu Cong, New Statesman ile yaptığı bir röportajda liderlere riskten arındırmanın ne anlama geldiğini tanımlamaları için baskı yaptı. Elçiliğin web sitesinde yayınlanan bir transkripte göre, “Risk azaltmak, Çin’i özellikle kilit alanlarda küresel sanayi ve tedarik zincirlerinden kurtarmak anlamına geliyorsa ve bu kilit teknolojiyi içeriyorsa, buna kesinlikle karşıyız” dedi.

Teknoloji Soğuk Savaş

ABD dilindeki değişiklik, Biden yönetiminin Pekin ile ticari bağlarını tamamen kesmekten endişe duyan Batılı müttefikler için daha ılımlı bir ton bulma girişimini yansıtıyor. Washington’un ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Çin’i son teknoloji çiplerden mahrum bırakma girişimleri, yeni bir teknoloji soğuk savaş endişelerini ateşledi.

Nanjing Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler profesörü olan Zhu Feng, “Ayrılma için zorlamak, büyük ekonomik etkisi nedeniyle ABD’ye çok fazla uluslararası baskı getiriyor” dedi ve “riski azaltma” teriminin ABD’ye daha fazla “alan” verdiğini de sözlerine ekledi. manevra yapmak.”

“İki terim arasında önemli bir fark yok” diye ekledi. “Söylemdeki değişikliğin politikalarda herhangi bir düzenleme getirdiğini görmüyorum.”

Riskten arındırma anlatısı, Mart ayında Avrupa Birliği Başkanı Ursula Von Der Leyen’in Başkan Xi Jinping ile görüşmek için neden Pekin’e gitmeyi planladığını kısmen açıklayan bir konuşma yaptığında tutunmaya başladı.

“Çin’den ayrılmanın ne uygulanabilir ne de Avrupa’nın çıkarına olduğuna inanıyorum” dedi. “Ayırmaya değil, riskleri azaltmaya odaklanmalıyız.” Bu yaklaşım, bir ay önce ABD hava sahasını geçtikten sonra sözde bir Çin casus balonunun düşürülmesinin ardından ABD’nin Çin ile olan gerilimini yatıştırma girişimi olarak görüldü. Bu, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pekin ziyaretini iptal etmesine ve diplomatik bağları daha da bozmasına neden oldu.

Biden yönetimi kısa süre sonra, Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Nisan ayında “ekonomimizi Çin’inkinden ayırmaya çalışmıyoruz” demesiyle kendi dilini yineledi. Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan önümüzdeki hafta şunu savundu: “Biz riskleri azaltmaktan ve çeşitlendirmekten yanayız, ayırmadan değil.”

Bu retorik değişim, dünyanın en zengin demokrasilerinden bazılarının bu ay Japonya’da düzenlenen Yediler Grubu zirvesinde Çin’in ekonomik risklerine karşı ortak bir sesle konuşmasına olanak sağladı. Liderler nihai bir açıklamada, “ortaklıkları çeşitlendirerek ve derinleştirerek ve ayrışmayı değil riskleri azaltarak” ekonomik güvenliği sağlama sözü verdiler.

ABD ‘iyi niyet’

Çin’in en üst düzey istihbarat teşkilatına bağlı bir düşünce kuruluşu olan Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitülerinden iki araştırmacı, bu ay “riski azaltma” anlatısının, Batı demokrasilerinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olmadan çalışamayacaklarını anladıklarını yansıttığını yazdı. .

Ayrıca, terimin Çin ile diyaloğu açık tutmak istediklerini gösterdiği için ABD ve müttefiklerinin “biraz iyi niyet” gösterdiğini savundular. Biden, G-7’nin kapanışında ABD-Çin bağlarının “çok kısa sürede çözülebileceğini” söyledi ve Xi ile uzun zamandır beklenen bir görüşmenin yakın olabileceğini öne sürdü.

Yine de araştırmacılar, yeni dilin, ABD’nin Çinli kuruluşlara yönelik ticari yaptırımlarını geri çekmesi gibi, stratejilerinde herhangi bir temel değişiklik olacağı anlamına gelmediği konusunda uyardılar.

Tedarik zinciri

Asya Ticaret Merkezi’nin Singapur merkezli yönetici direktörü Deborah Elms’e göre, tedarik zincirlerini riskten arındırma eğilimi tam tersi bir etkiye yol açabilir: bazı ürünler için tek bir yere bağlı olan ülkeler, son zamanlarda bebek kıtlığına işaret ediyor. Bunun bir örneği olarak ABD’deki formül.

“Bu, tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymanız ve yerli üretiminizin aksamaya karşı bir şekilde daha az savunmasız olduğunu varsaymanız için klasik bir durum, ancak bu aslında doğru değil” dedi.

ABD ve diğer Batılı ülkeler, pandemiden bu yana çeşitli malların karadaki tedarik zincirlerini giderek daha fazla arıyor. Örneğin, ABD’de üretim yapan şirketlere sübvansiyonlar ve vergi indirimleri sunan Enflasyon Azaltma Yasası, Avrupa ve Güney Kore tarafından şirketlerini dezavantajlı duruma soktuğu için eleştirildi.

Japonya ayrıca yerel yarı iletken endüstrisini yeniden inşa etmek için milyarlarca dolar harcıyor. Tokyo, Çin’e bazı çip yapma teknolojilerine ihracat kısıtlamaları da getirdi.

Çin’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler misyonunun eski bir temsilci yardımcısı olan Zhou Xiaoming, ABD ve müttefiklerinin riskten arındırma stratejisi hakkında “Gerçekleştirmeye çalıştıkları şey, kısmi ayrıştırmadır” dedi.

“Bu, ulusal güvenlikleri için önemli olduğuna inandıkları ve Çin’in yükselişini kontrol altına alma çabaları için önemli olduğuna inandıkları kendi seçtikleri alanlarda ayrışma anlamına geliyor.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.