DOLAR 20,4015 1.52%
EURO 22,0382 2.01%
ALTIN 1.282,012,04
BITCOIN %
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Roblox kolej moda sınıfının içinde

Roblox kolej moda sınıfının içinde

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 12:00
Roblox kolej moda sınıfının içinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yakın zamanda New York’ta düzenlenen bir sunumda, Parsons School of Design öğrencileri bir sömestr boyunca yarattıkları kıyafetleri sergilediler. Görünümler arasında derin deniz temalı desenlere sahip soluk pembe dik yaka bir üst ve pantolon seti, parıldayan altın tüylerden yapılmış askısız bir mini elbise ve yörüngesinde dönen yerçekimine meydan okuyan su damlacıklarının dizili olduğu desenli bir elbise yer alıyor. Ancak kıyafetlerin hiçbiri insanlar tarafından modellenmemiştir. Fiziksel dünyada bile yoklar.

Parsons sınıfındaki öğrencilerin yaptığı dokuz bakış, roblox, milyonlarca ebeveynin çocuklarını hakkında konuşmaktan alıkoyamadığı genişleyen çevrimiçi oyun evreni. Aynı çocuklar yakında Parsons tasarımlarını satın alıp giyebilecekler – ya da en azından dijital meslektaşları bunu yapabilir.

Son sunum, Parsons tarafından bu yıl ilk kez Roblox ile işbirliği içinde sunulan sömestr boyu süren bir kursun doruk noktasıdır. Kursu öğreten iletişim tasarımı ve teknolojisi profesör yardımcısı Kyle Li, bunun öğrencilere gelecekteki kariyerlerinde giderek daha alakalı hale gelebilecek araçlarla uygulamalı deneyim vermenin bir yolu olarak tasarlandığını söylüyor.

Parsons yardımcı doçent Kyle Li, bazı öğrencilerinin tasarımlarının önünde.

Li, “Üniversite olarak bu proje üzerinde çalışmak istedik çünkü öğrencilerin bu platformda başarılı olmaları için hangi becerilere sahip olmaları gerektiğini öğrenmek istiyoruz” diyor. “[Roblox is] ayrıca izleyicilerini 12 yaş ve altından 17’den 24’e çıkarmakla da ilgilendi. Ben de ‘Bütün bunları test etmek için mükemmel bir örneğe sahibiz’ diye düşündüm.”

Kursa başvuran ve kabul edilen öğrencilerin bir kısmı giysi üretimi yapan geleneksel moda geçmişinden gelse de, sınıfın oyun tasarımından mimariye bir dizi deneyimi oldu.

Yoshe Li (Kyle Li ile ilişkisi yok) hiç oynamamıştı roblox kursa katılmadan önce ancak oyundaki dijital kıyafetleri oyundaki bir kıyafet seçmekle karşılaştırır Hayvan geçididijital olarak giyinmenin daha açık bir şekilde kendini ifade etmenin bir uzantısı olduğu.

Li oyun hakkında “Yağmur yağdığında eve gidip yağmurluklarımızı giymemiz komik,” diyor. Hayvan geçidi. “Oynadığım zamana çok benziyor roblox arkadaşlarımla. Biz gittik Bu oyun sahnesi ve o oyun sahnesine uyan kıyafetleri değiştirdik. Ve gidiyoruz O bir, ve sonra bunun için değişikliği sevmeliyiz.

Parsons öğrencilerinin avatarları, tasarımlarını roblox.
Resim: Roblox

Moda geçmişi olan bir Parsons öğrencisi olan Zhenyu Yang, dijital olarak giysi yaratmanın ne kadar kolay olduğunu ve ortamın ne kadar çok seçenek sunduğunu görünce çok şaşırdığını söylüyor. Bir proje için, geçmişte yaptığı fiziksel bir giysiyi dijital olarak yeniden yarattı. Ancak bu sefer, New York’un Garment Bölgesi’nde doğru bedene sahip bir kemik bulmak için koşmasına gerek yoktu. Giysinin ağırlığı da önemli değil – onu fiziksel giyilebilirlik için oluşturmaya gerek yok.

Yang, “Dijitalde çalışmak, sahip olmak istediğiniz yapılar açısından size çok fazla özgürlük veriyor” diyor. Başka bir proje için, o ve bir ortağı birlikte büyüdüğü animeden esinlenerek ayrı göğüs, bacak ve omuz zırhına sahip gümüş ve yeşil bir cyborg kıyafeti yaptılar. “[The cyborg armor] gerçek hayatta işe yaramayacak. [It could be made] metallerden veya diğer şeylerden – insanların giymesi mümkün değil.

Öğrenci tasarımlarından bazıları.
Resim: Roblox

Ancak dijital moda kendi sınırlamalarıyla birlikte gelir. Lea Melendez, gerilmiş ve sıkıştırılmış disko toplarından yapılmış gibi görünen asimetrik bir ceket ve bir bacağından aşağı inen tirbuşonlu siyah bir body yaratan ekibin bir parçası. Melendez’in kıyafeti, ceketin her bir parçasında birçok yansıtıcı tarafı olan, başlangıçta giyilemeyecek kadar ayrıntılıydı. roblox, pazarda satılan ürünler için kendi gereksinimleri olan. Melendez ve ortağı, dijital tasarımın sahip olduğu 3B ayrıntı düzeyini azaltmak zorunda kaldı.

Vitrin, fiziksel çizimlerin dijital olarak tarandığı ve yeniden oluşturulduğu bir tasarım istasyonu içeriyordu.

Çizim dijital model üzerinde saniyeler içinde oluşturulur.

Roblox, bu kursta Parsons ile işbirliği yapmış olsa da, dijital moda oyunun ötesinde var. Fortnite oyuncular, satın almak ve ünlülere benzeyenler de dahil olmak üzere avatarlarına uygulamak için sürekli değişen sınırlı sayıda oyun içi görünüm seçeneğine sahiptir. Yıldız Savaşları karakterler. Meta, avatarları için giysi ve aksesuarlar satan bir mağaza açtığında, satışa sunulan ilk ürünler arasında tasarım kapüşonlular ve takım elbiseler yer aldı. Sözde metaverse’nin vaadi, insanların dijital alanlarda gittikleri her yere eşyalarını yanlarında götürebilecek olmalarıdır. Ama uzak için, gibi platformlar roblox bu ürünlerin üretildiği ve kullanıldığı ana ekosistemlerdir ve onlar için para ödemeye istekli bir izleyici kitlesine sahip birkaç ekosistemden biridir.

Yang, yaklaşık 20 kişilik sınıftaki tek öğrenciydi. roblox Kursu almadan önce hesap yaptığını ve nadiren oynadığını söylüyor. Eğitmen Li bile oynamamıştı. roblox kursu başlamadan önce. Öte yandan küçük oğlu, giyim eşyaları ve diğer dijital ürünleri satın almak için kullanılan oyun içi para birimi olan Robux’u satın almak için para karşılığında ev işlerini tamamlıyor. Yang, cyborg kostümü için izleyicilerin, gençken yaptığı şeylerden hoşlanan çocuklar olduğunu tasavvur ediyor.

Parsons öğrencileri ve öğretim üyeleri, ABD’de yapılan tasarımlardan poz veriyor. roblox.

Dersten bazı öğrenci tasarımları.

Bu, bizim için var olan temel gerilimlerden biridir. roblox – nasıl dilimlerseniz dilimleyin, demografisi genç. Şirket, yaş sınırı olan oyunlar, reklam geliri paylaşımı ve daha az dil kısıtlaması (daha büyük çocuklar küfür kullanabilir!) gibi özellikler sunarak biraz daha yaşlı kullanıcılara hitap etmeye çalıştı. Geçen hafta, roblox kurucusu ve CEO’su David Baszucki, flört, film gösterimleri veya haberler gibi daha olgun deneyimlerin platformun geleceği olabileceğini ima etti. Parsons kursu, roblox yetişkin yaşamı için uygun ve meşru bir araç olduğunu kanıtlamaya çalışıyor.

Sınıftaki Parsons öğrencileri için diğer gerçek şu ki roblox her şeyden önce bir oyun platformu değil çünkü neredeyse hiçbiri onu bu şekilde kullanmıyor. İşlerinden para kazanmanın potansiyel bir yolu ve gelecekte işlerin gelişebileceği bir yer. Dijital giysiler, aşağıdakiler gibi şirketler için çılgınca karlı olabilir: Roblox — Örneğin Epic Games, yaklaşık 50 milyon dolar kazandı sadece oyuncular tarafından satın alınan bir dizi NFL oyun içi görünümünde.

Roblox, platformu için Parsons öğrencileri gibi geliştiricilere ihtiyaç duyuyor. Şirket çoğunlukla kendi oyunlarını veya “deneyimlerini” yaratmıyor, bunun yerine içerik oluşturmak için çocuklar da dahil olmak üzere acemi oyunculardan çalışanlarla daha yerleşik stüdyolara kadar bir geliştiriciler denizine güveniyor. Roblox temsilcileri, konuk dersleri ve tartışmalar için sınıfa katıldı ve öğrencilere dijital tasarımlarını oluştururken teknik destek ve sorun giderme sağladı. Türkiye’de satışa yüklenme süreci devam eden kurstan kıyafetler Roblox, 70 ila 100 Robux veya yaklaşık 88 sent ile 1,25 ABD Doları (roblox pazar yeri alımları için satışlardan bir pay alır).

“İçerik üretmeyi bırakırsanız, insanlar sizi bir veya iki ay sonra unutur.”

Geliştiriciler için, roblox onlar da başarılı olabildiler ve oyundan hayatlarını kazanabildiler, ancak başarı garanti olmaktan çok uzak. Geçmişte nasıl olduğu konusunda eleştiriler oldu. roblox platformda para kazanabileceklerine inanan küçük çocuklar için sömürücü olabilir, ancak sonunda asla kar elde edemezler. Geçen sonbaharda, roblox platformda para kazanan insanların büyük çoğunluğunun 18 yaşın üzerinde olduğunu ve ilk 1.000’inci geliştiricinin yılda yaklaşık 32.000 dolar kazandığını söyledi.

Eğitmen Li, “Çok fazla rekabet var ve insanlar unutkan,” diyor. “İçerik üretmeyi bırakırsanız, insanlar sizi bir veya iki ay sonra unutur.”

Parsons gibi okullar, öğrencilerin sınıfta çalıştıkları şeyler ile mezuniyet sonrası mesleklerin nasıl göründüğü arasındaki uçurumu kapatmayı umuyor. Epic Games, Roblox ve Meta gibi teknoloji şirketleri, meta evreninde moda etkinlikleri ve alanları oluşturmak için kaynak aktarsa ​​da, markaların hala sınırlı bir kitle için inşa ettiği ve çoğu insanın günlük yaşamının bir parçası olmadığı hissini sarsmak zor.

Meta’da Ufuk Dünyalarıdijital ortamda takılan bazı kullanıcılar, şirketin içerik oluşturucu endişelerini nasıl ele aldığına kızıyor – ve ondan önce bile, pek çok kişi kullanmıyor Ufuk ilk başta. Örneğin, Nisan ayında ikinci yıllık Decentraland Metaverse Moda Haftası’nda, Coach gibi büyük markalar, rağbetve Balenciaga, dijital ürünleri sergilemek (ve satmak) için sanal alanlarda bir araya geldi. Yine de, katılımcılar yetersizdi ve sergiler rüya gibi, özensiz ve sıkıcı arasında değişiyordu. Aynısını şahsen yapabilecekken, ölü bir dijital alışveriş merkezinde dolaşmanın ne anlamı var? Hazır oradayken yumuşak bir çubuk kraker mi aldın?

Konuştuğum öğrencilerin hepsi, sınıfta öğrendikleri teknik becerileri kullanmayı planladıklarını söylediler – bazıları sadece eğlence için yaratıcı bir çıkış noktası olarak, diğerleri dijital giyim unsurlarını mevcut işlerine dahil etmek için. Aynı zamanda bir şarkıcı-söz yazarı olan Yoshe Li, diğer sanatçılarla işbirliği yaparak en ikonik görünümlerinin dijital versiyonlarını yeniden yaratan bir proje hayal ediyor. Kursta geliştirdiği beceriler bu şekilde para kazanmasına neden olabilir mi?

“Umarım cevap evettir,” diyor. Şimdilik Li, eğlence için ve ücretsiz olarak yaratmaktan mutlu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.