DOLAR 20,3993 1.5%
EURO 22,0499 2.04%
ALTIN 1.282,142,04
BITCOIN %
İstanbul
19°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Şimdiye kadarki en garip konut piyasaları – sadece bu 12 haritaya bakın

Şimdiye kadarki en garip konut piyasaları – sadece bu 12 haritaya bakın

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 08:32
Şimdiye kadarki en garip konut piyasaları – sadece bu 12 haritaya bakın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yani, konut satın alınabilirliğindeki bu tarihi bozulma, geçen yıl ev fiyatlarını düşürmüş olmalı, değil mi?

Karışık bir çanta.

Mevsimsellikten arındırılmış Zillow Ev Değer Endeksi tarafından takip edilen en büyük 400 büyükşehir konut piyasası arasında, Nisan ayında 174 piyasa yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındaydı. Diğer 226 pazar, ya pandemi zirvesine tırmandı ya da Nisan ayında tamamen daha yüksek bir zirveye ulaştı.

Boise ve San Francisco gibi batılı pazarlar, yerel ev fiyatlarının 2022’deki zirvesinden %10 düştüğünü görürken, Miami ve Cincinnati gibi pazarlar Nisan ayında yerel ev fiyatları için tüm zamanların en yüksek seviyelerini belirledi.

Bununla birlikte, emlak yereldir ve bu çatallı – ve düpedüz tuhaf – konut piyasası onu gerçekten aşırıya götürüyor.

Redfin’in baş ekonomist yardımcısı Taylor Marr, bu hafta yayınlanan bir raporda, “Pandemi dönemindeki vahşi konut piyasası, fiyat artış eğilimlerini 2009’dan beri olduğundan daha yerel hale getirdi” diye yazdı. “San Francisco ve Miami arasındaki tarihi fiyat artışı farkı, Körfez Bölgesi’nin ev alıcılarını kaybetmesi ve Güney Florida’nın onları çekmesiyle konut piyasasının ne kadar yerel kaldığını gösteriyor.”

Marr, bu çatallanmış pazarın, “yerel trendlere odaklanmanın her zamankinden daha önemli olduğu anlamına geldiğini” söylüyor.

Konut piyasası geçen yıl boyunca neden bu kadar bölündü?

Bunun bir nedeni, Batı konut piyasalarının oranlara daha duyarlı olmasıdır. İlk olarak, Batı piyasaları, yıllarca süren aşırı ısınmış ev fiyat artışının ardından satın alınabilirliği zorladı ve bu da onları ipotek oranları yükseldiğinde akut satın alınabilirlik gerilimlerine karşı savunmasız hale getiriyor. İkincisi, bu Batı pazarlarında, Fed enflasyonla mücadele moduna geçtiğinde savunmasız olan, yüksek konsantrasyonda teknoloji işleri var.

“Ev satın almadaki ulusal gerilemeye rağmen Miami fiyatlarının iyi durumda olması, Florida’nın görece popülaritesinin burada kalacağını gösteriyor. Bazı çalışanlar haftada en az birkaç gün ofislerine dönse de, pandemi birçok Amerikalıya çok şey verdi. nerede yaşamayı seçtikleri konusunda daha fazla özgürlük – ve birçoğu sıradan bir ev için 1,5 milyon doları boşa harcamanın norm olmadığı yerleri seçiyor” diye yazdı Marr.

Bu çatallanmış konut piyasasını daha iyi anlamak için, Talih mevsimsellikten arındırılmış Zillow Ev Değer Endeksi verilerini kullanarak eyalet düzeyinde 11 harita oluşturdu. Bu haritalar, pandemi zirvesine kıyasla Nisan 2023’te posta kodu seviyesindeki ev fiyatlarının nasıl olduğunu gösteriyor. Belirli bir posta kodu mavi gölgeliyse bu, Nisan 2023’te yerel ev fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu anlamına gelir.

Zillow tarafından takip edilen 1.564 Kaliforniya posta kodunun %98,5’i yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altında; California posta kodlarının %1,5’i Nisan ayında pandemik zirvedeydi.

Zillow tarafından takip edilen 1.554 Teksas Posta kodunun %69,6’sı yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındayken, Teksas Posta kodlarının %30,4’ü Nisan ayında pandemi zirvesi fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 927 Florida Posta kodunun %76,2’si yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındayken, Florida Posta kodlarının %23,8’i Nisan ayında pandemi zirvesi fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 1.038 Ohio Posta kodunun %46’sı yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altında; Ohio Posta kodlarının %54’ü Nisan ayında pandemik zirve fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 722 Kuzey Karolina Posta kodunun %38,8’i yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındayken, Kuzey Karolina Posta kodlarının %61,2’si Nisan ayında pandemi zirvesi fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 303 Arizona Posta kodunun %90,1’i yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındayken, Arizona Posta kodlarının %9,9’u Nisan ayında pandemi zirvesi fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 782 Missouri posta kodunun %30,4’ü yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altında; Missouri posta kodlarının %69,6’sı Nisan ayında pandemik zirve fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 424 Maryland Posta kodunun %46’sı yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındayken, Maryland Posta kodlarının %54’ü Nisan ayında pandemi zirvesi fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 259 Connecticut Posta kodunun %25,1’i yerel ev fiyatları için pandemi zirvesinin altındayken, Connecticut Posta kodlarının %74,9’u Nisan ayında pandemi zirvesi fiyatındaydı.

Zillow tarafından izlenen 22 District of Columbia posta kodu arasında, bir ZIP yerel ev fiyatları için pandemik zirvesinin altındayken, 21 District of Columbia posta kodu Nisan ayında pandemik zirve fiyatındaydı.

Zillow tarafından takip edilen 230 Vermont Posta kodunun %13,5’i yerel ev fiyatları için pandemik zirvesinin altındayken, Vermont Posta kodlarının %86,5’i Nisan ayında yerel ev fiyatları için pandemik zirvesindeydi.

Daha fazla konut verisi mi istiyorsunuz? Twitter’da beni takip et @HaberlerLambert.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.