DOLAR 27,5738 0.47%
EURO 29,0702 1.01%
ALTIN 1.618,980,45
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Texas House, Cumhuriyetçi Başsavcı Ken Paxton’ı görevden almak için oy kullandı
  • Dakika Gündem
  • Siyaset
  • Texas House, Cumhuriyetçi Başsavcı Ken Paxton’ı görevden almak için oy kullandı

Texas House, Cumhuriyetçi Başsavcı Ken Paxton’ı görevden almak için oy kullandı

ABONE OL
Mayıs 27, 2023 21:54
Texas House, Cumhuriyetçi Başsavcı Ken Paxton’ı görevden almak için oy kullandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Teksas Temsilciler Meclisi Cumartesi günü öğleden sonraki bir oturumda saatlerce süren tartışmanın ardından Cumhuriyetçi Başsavcı Ken Paxton’ı rüşvet, resmi görevleri göz ardı etme ve kamu güvenini kötüye kullanma suçlamalarıyla görevden almak için oy kullandı ve davayı eyalet Senatosuna gönderdi.

Meclis, onu görevden almak için 121’e karşı 23 oy kullandı, bu da üst mecliste yargılanırken geçici olarak istifa edeceği anlamına geliyor. Onu suçlamak için basit bir çoğunluk gerekiyordu.

Meclisin Genel Soruşturma Komitesi, Mart ayında, Paxton ve ofisinin, ofisteki muhbirler tarafından açılan haksız bir fesih davasını çözmek için yasama meclisinden 3,3 milyon dolar istemesinin ardından bir soruşturma başlatmıştı. Eski çalışanlar, 2020’de Paxton’ın evini FBI tarafından arattıran Austin’deki bir emlak yatırımcısıyla ilgili eylemlerinin soruşturulması için çağrıda bulunmuştu. Paxton’ı FBI hakkında bir soruşturma yapılmasına izin vererek ofisini onu korumak için kullanmakla suçladılar.

YOU ARE. CRUZ, TEXAS AG PAXTON’U ‘AUSTIN’DEKİ BALIKTAN’ KAYNAKLANAN Azil ÇALIŞMALARINDA SAVUNUYOR

Suçlama makaleleri, anlaşmanın Paxton’ın avantajına olacak şekilde gerçeklerin ve ifadelerin keşfedilmesini geciktirdiğini iddia ediyor.

“Birkaç ay boyunca, Komite ve personel, davada keşif eksikliği nedeniyle ve Paxton ve ofisi, muhbirin iyi niyetli raporları ile ilgili davranışı hakkında açık sözlü olmadığı için anlaşmanın ödenmesinin gerekli olup olmadığını belirlemek için yola çıktı. anayasal ve kanuni görevlerini ihlal etmesinden” bu hafta bir komite notu söylendi.

Cumhuriyet önderliğindeki soruşturma, Paxton’ın müteahhit Nate Paul’a Paxton’ın ilişkisi olduğu iddia edilen bir kadını çalıştırmasını tavsiye ettiğine ve Paul’ün, Paxton’ın ofisinden olumlu yasal yardım karşılığında Paxton’a evinin yenilenmesinde yardım ettiğine dair bulgular sundu. Paxton ayrıca adaleti engellemek ve resmi kayıtlarda yanlış beyanda bulunmakla da suçlanıyor.

Teksas Cumhuriyetçi Başsavcısı Ken Paxton, 22 Ekim 2022’de Teksas, Robstown’da eski Başkan Donald Trump’ın yer aldığı bir mitingde konuşuyor. (AP Fotoğrafı/Nick Wagner, Dosya)

Bu, muhafazakar davaları desteklemek için ve Biden yönetimine karşı bir dizi yüksek profilli dava açan muhafazakar ateşli adama karşı en son yanlış yapma iddiasıdır. 2015 yılında menkul kıymet dolandırıcılığı suçlamasıyla suçlandı, ancak henüz yargılanmadı.

Paxton, görevden alma çabasını “uzun süredir çürütülmüş iddiaları tekrarlayan söylenti ve dedikoduya” dayanan “siyasi tiyatro” olarak nitelendirdi.

TEXAS HOUSE KOMİTESİ, SORUŞTURMADAN SONRA BAŞSAVCI KEN PAXTON’UN SUÇLANMASINI TAVSİYE EDER

Oylamadan önce Paxton, yargılamayı “rezillik” olarak nitelendiren Texas Senatörü Ted Cruz’un desteğini aldı.

“Son dokuz yılda Ken, ülkedeki en güçlü muhafazakar AG oldu. Bar yok. Hiçbir başsavcı, Biden yöneticisinin suistimallerine Paxton kadar vahşice ve daha etkili bir şekilde karşı koymadı.”

TEXAS AG PAXTON, BİDEN YÖNETİCİSİNE CBP ONE UYGULAMASININ KULLANIMIYLA İLGİLİ DAVA AÇTI: “DAHA FAZLA YABANCIYA ÖN ONAY VERİYORUZ”

“Bu yüzden Austin’deki bataklık onun gitmesini istiyor,” diye devam etti. “Özel çıkarlar, kararlı bir muhafazakar AG istemiyor. İnsanların Ken’in yasal itirazlarından endişe duymasını anlıyorum. Ancak mahkemeler bunları çözmeli.”

Eski Başkan Donald Trump da Truth Social’da “Ken Paxton’ı serbest bırakın” diyerek AG’ye destek verdi.

FOX HABER UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

“Umarım Texas House’daki Cumhuriyetçiler, bunun olmasına veya devam etmesine izin verilmemesi gereken çok adaletsiz bir süreç olduğu konusunda hemfikir olurlar – böyle olursa sizinle savaşırım” diye uyardı.

Meclisteki Demokratlar, Paxton aleyhindeki davalarını sunmuşlardı ve Temsilci Ann Johnson, Paxton’ı “bu davayı kamuoyu mahkemesinde tutmak için çaresiz olmakla” suçlamıştı.

“Çünkü bir mahkemede kazanma kabiliyeti yok. Bakın, bir mahkemede bir yargıç bu davaya bakacak ve ona diğer herhangi bir hukuk veya ceza sanığı gibi davranılacak” dedi.

Bazı Cumhuriyetçiler görevden alınmayı desteklerken, diğerleri soruşturma ve görevden alma yöntemiyle ilgili endişelerini dile getirerek, aceleye getirildiğini ve politize edildiğini söylediler.

Temsilci Tony Tinderholt, “Bugünün suçluluk ya da masumiyet olup olmadığıyla ilgili olduğunu düşünmüyorum, süreçle ilgili,” dedi.

Senato’da onu görevden almak için üçte iki çoğunluk gerekiyor. Duruşma devam ederken, Vali Greg Abbott geçici bir yedek atayacaktır.

Fox News’den Kyle Morris ve The Associated Press bu rapora katkıda bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.