DOLAR 18,8086 0%
EURO 20,4391 -0.29%
ALTIN 1.166,340,01
BITCOIN 4374410,52%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

TÜRKIYE SOSYAL GIRIŞIMCILIK AĞI (TSGA)   TÜRKIYE’DE SOSYAL GIRIŞIMCILIĞI ARAŞTIRIYOR
  • Dakika Gündem
  • Gündem
  • TÜRKIYE SOSYAL GIRIŞIMCILIK AĞI (TSGA) TÜRKIYE’DE SOSYAL GIRIŞIMCILIĞI ARAŞTIRIYOR

TÜRKIYE SOSYAL GIRIŞIMCILIK AĞI (TSGA) TÜRKIYE’DE SOSYAL GIRIŞIMCILIĞI ARAŞTIRIYOR

ABONE OL
Mart 1, 2022 09:24
TÜRKIYE SOSYAL GIRIŞIMCILIK AĞI (TSGA)   TÜRKIYE’DE SOSYAL GIRIŞIMCILIĞI ARAŞTIRIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı (TSGA) adına; ağ ortaklarından Koç Üniversitesi Sosyal Etki Forumu (KUSIF) yürütücülüğü, Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı, Impact Hub İstanbul, Impact Hub Ankara ve İstasyonTEDÜ iş birliğinde başlatılan Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırması, 26 Ocak Çarşamba günü ekosistemin çeşitli kilit aktörleri de dahil 70’in üzerinde katılımcıyla başlangıç çalıştayını gerçekleştirdi.

 

Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Araştırması ile sosyal girişimcilik ekosisteminin haritalanması ve mevcut durumunun analizi, başarılı sosyal girişimcilik modellerinin ortaya konulması ve Türkiye bağlamına özgü politika önerileri sunulması amaçlanıyor. Çalışma, istihdam yaratma ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin kayıtlı işgücüne entegrasyonu da dâhil olmak üzere, sosyo-ekonomik kalkınma için sosyal girişimciliğin önemini gösteren kanıtlar üretmeyi hedefliyor.

 

Sosyal girişimciliğe dair politika yapımında bu alandaki bilginin zenginleşmesine katkı sağlamak amacıyla, raporun bir bölümü, proje kapsamında kadınlar liderliğinde kurulan dört pilot sosyal kooperatifin elde ettiği başarılar ve karşılaştıkları zorlukların altında yatan etkenleri ortaya koyacak ve onların deneyimlerini belgeleyecektir. Bu bağlamda rapor, daha büyük ölçekte gerçekleştirilecek benzer sosyal girişimler için kanıta dayalı çeşitli önerileri vurgulayacaktır.

 

Türkiye’de aktif olan sosyal girişimler, kooperatifler, sosyal girişimcilik alanında çalışan kamu kurumları ve kuluçka merkezleri gibi aracı kurumları kapsayan araştırma; politika yapıcılar, fon sağlayıcılar, destek kuruluşları ve sosyal girişimler de dâhil olmak üzere sosyal girişimcilik ekosistemindeki çeşitli aktörlerin ihtiyaçlarına hizmet edecek bilgi kaynağının üretimini amaçlıyor.

 

2022 yılının ilk yarısında tamamlanması hedeflenen projenin çıktıları, Türkiye’de sosyal girişimcilik ekosisteminin detaylı bir haritasının da yer alacağı Türkçe ve İngilizce rapor ile kamusal erişime açılacak.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.