DOLAR 27,4647 0.25%
EURO 28,8741 -0.58%
ALTIN 1.615,16-0,75
BITCOIN 7644042,88%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yatırım CEO’su, yapay zekanın ‘insan çabası için AWS’ olduğunu söylüyor
  • Dakika Gündem
  • Gündem
  • Yatırım CEO’su, yapay zekanın ‘insan çabası için AWS’ olduğunu söylüyor

Yatırım CEO’su, yapay zekanın ‘insan çabası için AWS’ olduğunu söylüyor

ABONE OL
Temmuz 25, 2023 15:16
Yatırım CEO’su, yapay zekanın ‘insan çabası için AWS’ olduğunu söylüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapay zeka, özellikle üretken yapay zeka, tüketicilere sunduğu heyecan verici ve yeni kullanımlar nedeniyle çok dikkat çekti – DALL-E’nin görüntü oluşturmadaki yaratıcılığı, ChatGPT’nin fena denemeleri. Ancak uluslararası kalkınma şirketi DAI’nin sermaye danışma kolu olan DAI Magister’ın CEO’su ve kurucusu Victor Basta, en heyecan verici kullanımlarından bazılarının B2B uygulamalarında olacağına inanıyor.

“Kavramsal olarak, yapay zekayı Amazon Web Hizmetleri olarak düşünmek en kolayı. [AWS] insan çabası için, ”dedi Basta Talih bir e-postada.

AWS ve ondan önceki bulut bilgi işlem gibi yapay zeka, iş operasyonlarını çıplak gözle hemen görülemeyecek şekillerde temelden yeniden şekillendirecek. AWS, verilerin bulutta depolanabilmesi nedeniyle devasa fiziksel sunuculara olan ihtiyacı azaltarak şirketlerin BT departmanlarını yönetme şeklini değiştirdi. Ve en önemlisi, hepsi fiyatın çok altında.

Basta, “Önemli BT yatırımlarından kurtulan şirketler, benzersiz güçlerine odaklanabilir, pazar değişikliklerine hızla uyum sağlayabilir ve AWS’nin modern iş ekosistemi üzerindeki derin etkisini yansıtan bir değişim olan yeni iş modelleri geliştirebilir” diyor.

Basta’ya göre, AWS’den önce dünyanın en büyük şirketleri bile şu anda sahip oldukları bilgi işlem gücü düzeyine hazır erişim için mücadele ediyordu. Bu “demokratikleştirilmiş” bilgi işlem gücü, “başlangıçların fiyatın çok altında ölçeklenmesine” izin verdi. AWS’nin Stripe, Lyft ve Airbnb gibi erken başlangıç ​​istemcilerinden bazıları, kısmen başka türlü karşılayamayacakları hazır bilgi işlem gücü nedeniyle, kendi başlarına ezici güçler haline geldi. (Talih genel yayın yönetmeni Geoff Colvin, bir keresinde AWS’yi “kurumsal inovasyonda nihai vaka çalışması” olarak adlandırmıştı). Basta’ya göre, yapay zeka da aynı şeyi yapacaktı, ancak şu anda hala büyük miktarlarda insan gücü gerektiren iş gücü ve belirli görevler için, Basta’ya göre erken aşamadaki şirketlerin finanse edecek kadar büyük bütçeleri yok.

Basta, “CEO’lar, bugün yapmak zorunda oldukları kadar sermaye artırmadan büyümek için yapay zekadan yararlanacak” diyor. “Ayrıca, sürekli olarak çalışanların işlerini daha hızlı ve daha doğru yapmalarına yardımcı olmanın yollarını arıyor olacaklar… Birkaç yıl içinde, aylık finansal hesapların, işlem analizlerinin, sözleşme özetlerinin ve çalışan takibinin, yalnızca birkaç temel yönetici işlevini adlandırmak gerekirse, çıktıları incelemek için çok az sayıda kişiye ihtiyaç duyularak, hepsinin nasıl etkili bir şekilde otomatikleştirileceğini hayal etmek kolay.”

EÇalışanlar, yapay zekayı kullanarak rollerinde daha iyi hale gelmek zorunda kalacak’

Basta, AI’nın en iyi kullanımlarının mevcut işlerini tamamlamak yerine çalışanları değiştirmek olmayacağını kabul etmekte dikkatli olsa da. AI programlarını pratik yapmak için düzenli olarak kullanan satranç ustalarından, yine de insanlara karşı rekabet etmelerine rağmen, AI’nın nasıl yardım edeceğine ancak insanların yerini almayacağına bir örnek olarak bahsediyor. Basta’ya göre, yapay zeka düzgün kod yazabildiğinden ve hataları kontrol edebildiğinden, bu durum kodlayıcıların sistem tasarımına ve üst düzey mimariye daha fazla zaman harcayacağı anlamına geldiğinden, iş dünyasında bu durum yazılım geliştiricilerde zaten oluyor.

Basta, “Yapay zeka, genel olarak çalışanların yerini alacak mı?” diyor. “Tabii ki hayır, ancak geleceğin işyerinde, çalışanların AI kullanarak rollerinde daha iyi olmaları gerekecek”

Basta’nın ifade ettiği fikrin bir versiyonu son aylarda, özellikle de Alphabet’ten Bard ve OpenAI’den ChatGPT gibilerinin ortaya çıkmasından bu yana ortaya çıktı. Bu yeni teknolojinin etkilerinin geniş kapsamlı ve önemli olduğu tahmin ediliyor. Nisan ayında yayınlanan bir blog gönderisi Goldman Sachs, AI’nın önümüzdeki 10 yıl içinde GSYİH’yı %7 artırabileceğini tahmin ediyor. İş dünyasının değişen doğasını yansıtan bir Dünya Ekonomik Forumu raporu, yapay zekanın önümüzdeki beş yıl içinde 69 milyon yeni iş yaratırken 83 milyonu ortadan kaldıracağını tahmin ediyor – 14 milyon net düşüş.

Yazılım kodlayıcıları örneğine dönersek, Basta aynı fikirde görünüyor. “Kesinlikle toplamda daha az geliştirici olacak, ancak başarılı olan geliştiriciler çok daha tatmin edici kariyerlere sahip olacak” diyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.