DOLAR 20,3964 1.5%
EURO 22,0245 2.02%
ALTIN 1.281,632,00
BITCOIN %
İstanbul
22°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ACC’yi türbülansın ortasında bir arada tutmaya yardımcı olan Big 12’nin ‘zorlu’ hak verme sözleşmesi içinde
  • Dakika Gündem
  • Spor
  • ACC’yi türbülansın ortasında bir arada tutmaya yardımcı olan Big 12’nin ‘zorlu’ hak verme sözleşmesi içinde

ACC’yi türbülansın ortasında bir arada tutmaya yardımcı olan Big 12’nin ‘zorlu’ hak verme sözleşmesi içinde

ABONE OL
Mayıs 25, 2023 20:34
ACC’yi türbülansın ortasında bir arada tutmaya yardımcı olan Big 12’nin ‘zorlu’ hak verme sözleşmesi içinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

On yıl kadar önce Big 12 ve ACC, gelecekte birbirlerine karşı konferans dışı oyunlar oynamak hakkında tartışıyorlardı. Yeniden düzenleme kadar radikal bir şey değil, ancak Büyük 12’nin ACC’ye ligin en önemli yasal aracı olan hakların verilmesine erişim sağlamasına yetecek kadar.

Big 12 komiseri Bob Bowlsby, “Her şeyden çok profesyonel nezaketti,” diye hatırladı.

Okullar tarafından imzalanan hakların verilmesi sözleşmeleri, ligde müzakere edilen bir medya hakları anlaşması süresi boyunca oyunlarını kendi konferanslarında yayınlama “haklarını” tam anlamıyla “veren” iki Güç Beş konferansının istikrarının temeli haline geldi.

Her konferans, üye kurumlarıyla hak verme anlaşmalarına sahipken, ACC, her iki belgeyi de inceleyen bir kaynağa göre, iki konferansa “aynı” yasal dayanak vererek, versiyonunu tamamen Büyük 12 belgesinden modelledi.

Bu, gözlemciden sonra gözlemcinin sözleşmelere tekil bir sıfatla atıfta bulunmasına yol açtı: “Zırhlı”, dedi Bowlsby.

Aslında o kadar sağlam ki, 12 Büyük hukukçu beyin, stratejiyi kökleri 1600’lerde İngiliz Ortak Hukukuna kadar uzanan 115 yıllık bir Yüksek Mahkeme davasına dayanarak geliştirdi. O kadar güçlü ki, Büyük 12, Fortune 500 şirketlerinin %65’inin kuruluş belgelerini orada dosyaladığı iş dostu bir eyalet olan Delaware’e dahil oldu.

O kadar sağlam ki, bu sözleşmelerdeki laf kalabalığı her iki konferansı da neredeyse yok olmaktan kurtarmış olabilir.

Texas ve Oklahoma, Big 12’den ayrılmakta önemli bir karışıklığa neden olurken, Big 12’nin haklarının süresinin dolmasına bir yıl kala, 2024’te ligden çıkmak programlara toplam 100 milyon dolara mal oldu. (Okullar, Büyük 12’ye bu hakların uzatılmasını kabul etmeyeceklerini zaten bildirmişti.)

Çarşamba günü, ACC bir yere giderek bir isyanın gümbürtülerini sertleştirdi. performansa dayalı gelir modeli. Görünüşte kırılmaz hakların verilmesi, daha önemli bir ayaklanma hakkında her türlü konuşmayı bastırdı.

Miami, North Carolina, NC State, Virginia ve Virginia Tech ile birlikte Clemson ve Florida Eyaleti liderliğindeki yedi programın çabası, okulların hukuk departmanlarının kırılmanın bir yolunu bulmaya çalıştığı bildirildiği için birkaç seçenekle sonuçlandı. o anlaşma Mevcut ACC hakları, okulları 2036 yılına kadar birbirine bağlar.

Tam olarak bir uyum resmi olmasa da, Büyük 12 ve şimdi ACC üyeliklerini başarıyla korudu. ACC, iki yıl önce bu hafta gelir modelini değiştirirken, Big 12, Texas ve Oklahoma’nın bıraktığı boşluğun bir kısmını doldurmak için BYU, Cincinnati, Houston ve UCF’yi ekleyerek hızla toparlandı.

Programlar, uygun bildirimde bulunmadan veya müzakere edilmeden konferanslardan ayrılmaya çalışırsa, hakların verilmesi ayrılan okulların yayın haklarının/gelirlerinin televizyon sözleşmeleri kapsamında kalmasını sağlar. Yeniden düzenleme döneminde (2010’dan bu yana) hakların verilmesiyle ilgili mahkeme savaşlarından büyük ölçüde kaçınıldı, ancak yıllar içinde bazı şiddetli kavgalar oldu.

Texas ve Oklahoma’dan önce Big 12, 2010’ların başında Colorado, Missouri, Nebraska ve Texas A&M’i kaybetti. SEC ve Big Ten genişledikçe ve yol boyunca artan medya hakları geliri toplarken, FBS’nin geri kalanını finansal toz içinde bıraktılar.

Şimdi mesele SEC ve Big Ten’in herkesin önünde olması değil, bu ikisi ile Power Five kardeşlerinin geri kalanı arasındaki fark. Yeni medya hakları sözleşmeleri tamamen devreye girdiğinde, ortalama ACC okulundan yılda en az 30 milyon dolar daha fazla kazanıyor olacaklar.

Bu tek başına ligde şaşkınlığa neden oldu. Bir ACC okulunun erken ayrılmasının, hakların verilmesinden çıkmak için yapılan canavarca müzakereleri saymazsak, bildirilen 120 milyon dolara mal olacağı bildirildi. Ancak bu sert anlaşmanın devam etmesine 13 yıl kala – ve çok az kaldıraçla – ACC okullarını aynı hizaya getirdi.

ACC, Çarşamba günü bir huzursuzluk dönemini gelir “başarı girişimleri”ni benimsediğini açıklayarak sonlandırdı. Gelir getiren sezon sonrası rekabette başarılı bir performans sergileyen takımlar, geliri eşit şekilde paylaşmaya yönelik geleneksel yöntemi sona erdirerek ek para kazanacak.

Başka seçenek yoktu. Medya haklarına değer veren deneyime sahip iki endüstri uzmanı, CBS Sports’a — bu yedi okulun tüm şikayetlerine rağmen — SEC için ACC’den ayrılırlarsa orantılı (eşit değer) getireceklerinin şüpheli olduğunu söyledi.

Onlar ACC okullarının görünüşe göre gidecek hiçbir yeri yoktu ve sert yapısı göz önüne alındığında, mahkemede hakların verilmesine itiraz edecek mali iradeden yoksundu. Bu Delaware kuruluşuyla başlayın.

Bowlsby, Big 12’nin sözleşmesini “Federal telif hakkı yasası etrafında bir hak tahsisi oluşturmak alışılmadık bir durumdu” dedi. “Bununla ilgili önemli olan şey: herhangi bir anlaşmazlık bir eyalet mahkemesinde değil, Delaware’deki federal mahkemede görülecekti.”

Bu, aksi takdirde Teksas (Big 12) veya Florida Eyaleti (ACC) ile bir eyalet mahkemesinde iç saha avantajıyla konferansında mücadele etmek zorunda kalabilecek bir lig için büyük bir avantaj.

Big 12 hukuk ekibi, 2012 TV anlaşmaları tamamlandığında cevabı aldı. Devletin egemen dokunulmazlığı kavramını içeren 11. Değişiklik etrafında bir jet taraması bulan bir stratejiye ihtiyaçları vardı.

O 115 yıllık dönüm noktası Yüksek Mahkeme davası, Tek taraflı Genç, federal yasalara veya ABD Anayasasına aykırı hareket etmeleri halinde eyalet yetkililerine karşı federal mahkemelerde ihtiyati tedbir davası açılmasına izin vermek için eyalet egemen dokunulmazlığını ortadan kaldırır. Esasen, bir konferansın başka bir konferans için erken ayrılan bir okula dava açması için zemin hazırlar.

Stanford Law Review, kararı “modern anayasal davaların temel taşı” olarak nitelendirdi.

Big 12’nin haklarının verilmesini inceleyen bir avukat şöyle açıkladı: “Her eyaletin farklı egemen dokunulmazlık yasaları var. Özellikle Teksas’ta, bir eyalet üniversitesi gibi bir devlet kurumuna dava açmak çok zor. Tek taraflı Genç bu sorunları aşmaya çalışmanın bir yoludur. X Takımını başka bir konferansa götürmeye çalışan bir üniversite rektörüne dava açmanıza izin verirdi. [violating the grant of rights].”

Bowlsby’nin ötesinde, Big 12’nin hak araştırması ve stratejisinin arkasındaki kişiler kimliğinin açıklanmasını istemedi.

Sözleşmeye mahkemede itiraz etmek, bir okulu hem yasal hem de mali olmak üzere bilinmeyen ve belirsiz yükümlülüklere maruz bırakacaktır. Dışarı çıkmak için ne kadar ödemek zorunda kalacağını bilemezken, çıkış ücretleri büyük ölçüde pazarlık edilebilir. Örnek: Maryland, 2014’te Big Ten için ACC’den ayrılmak için 50 milyon dolarlık bir çıkış ücreti ödedi.

Temmuz 2021’deki bu şok edici gelişmede, Texas ve Oklahoma, mevcut hakların verilme süresi 2025’te sona erdikten sonra SEC için Big 12’den ayrıldıklarını duyurdular. eşit olmayan gelir paylaşım planı iki okul için ACC’nin Çarşamba günü başardıklarının aksine, bu strateji Büyük 12 için işe yaramadı.

Sonra iş bu müzakereye geldi. Bu yılın başlarında, Big 12 bir anlaşma duyurdu Longhorns ve Sooners’ın 2024’te bir yıl erken ayrılarak ligden 100 milyon dolar kazanması.

Her iki okul da hakların verilmesine karşı çıkmaya cesaret edemedi.

Texas ve Oklahoma iki yıl önce niyetlerini açıkladıktan sonra, Bowlsby iki katına çıktı ve New York’taki bir dava firmasıyla hakların verilmesinin savunmasızlığını inceledi.

Bowlsby, “Onlardan onu ayırmalarını istedim” dedi. “Geri döndüler ve ‘Bu çok sert. Bunu ülkedeki herhangi bir federal mahkemeye götürebilir ve kazanabilirsiniz’ dediler.”

Bowlsby, hakların verilmesinde yer alan dilin katı doğası nedeniyle, bundan kaynaklanan herhangi bir sorunun “mahkeme davası değil, müzakere olması gerekeceğini” ekledi.

A pahalı müzakere o halde.

Geçen yıl bir ACC lig kaynağı, o sırada CBS Sports’a şunları söyledi: toplamda 500 milyon dolara mal olabilirdi anlaşmanın bitmesine 14 yıl kaldığı için, hakların verilmesi de dahil olmak üzere ligden çıkmak. Diğer tahminler daha düşüktü ancak yine de anlamlıydı.

ACC bu çabasında ne saf ne de masum. Sadece kendini iç kargaşa içinde bulur. Eski komiser John Swofford’un ligi genişletmeye yönelik cüretkar baskını, eski Büyük Doğu’nun çökmesine yardımcı oldu. ACC Network’ü kuran ve anlaşmayı 20 yıl uzatan ESPN ile 2016’da bir medya hakları değişikliği müzakere etti.

Şimdi, diğer konferanslar ACC’yi geçtiği için, hakların verilmesi, her ACC uygulama alanında bir tonluk bir engelleme kızağı olabilir.

Miami atletik direktörü Dan Radakovich bu hafta Miami Herald’a “Söyleyebileceğim tek şey, aynı hakların başka konferanslarda verildiği ve kimsenin buna gerçekten itiraz etmediği” dedi. “Yani, bir avukat olmadığım için, bunun ilkelerini bilmiyorum. Ama sıradan bir insan olarak, kimsenin buna meydan okumaya çalışmaması oldukça iyi olmalı.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.