DOLAR 27,5712 0.48%
EURO 29,0265 0.85%
ALTIN 1.618,970,45
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Borç tavanı anlaşması: İçeride ne var, ne yok

Borç tavanı anlaşması: İçeride ne var, ne yok

ABONE OL
Mayıs 29, 2023 01:02
Borç tavanı anlaşması: İçeride ne var, ne yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her iki taraf da Başkan Joe Biden ile Meclis Başkanı Kevin McCarthy arasında varılan borç tavanı anlaşmasında bazı zaferlere işaret edebilir.

Ancak bazı muhafazakarlar, uzlaşmanın gelecekteki açıkları yeterince kapatmadığına dair endişelerini şimdiden dile getiriyor. Ve Demokratlar, gıda kuponları gibi programlarda çalışma gereksinimlerinde önerilen değişiklikler konusunda endişeliler.

Biden Pazar gecesi McCarthy ile Kongre’nin geçmesi için çalışacakları yasa üzerinde nihai bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu. McCarthy, R-Calif., Meclis’in Çarşamba günü yasayı oylayacağını ve Senato’ya, Hazine Bakanı Janet Yellen’in, milletvekillerinin bunu yapmaması halinde ABD’nin borç yükümlülüklerini yerine getiremeyeceğini söylediği 5 Haziran’dan önce değerlendirmesi için süre tanıyacağını söyledi. zamanında hareket et.

Şimdiye kadar bilinenlere dayanarak anlaşmanın içinde ve dışında neler olduğuna bir bakış:

İKİ YILLIK BORÇ ARTIŞI, Harcama Limitleri

Anlaşma, 2024 mali yılında savunma dışı harcamaları kabaca sabit tutacak ve ertesi yıl %1 artıracak ve 2024’teki bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimini geçtikten sonra iki yıllık bir borç limiti artışı sağlayacak. Anonimlik koşuluyla ilgili ayrıntıları sağlayan anlaşmaya aşina.

GAZİ BAKIMI

Anlaşma, zehirli maddelere veya çevresel tehlikelere maruz kalan gazilere ayrılmış bir fon da dahil olmak üzere, Biden’ın önerdiği 2024 bütçe planında yer alan seviyelerde gaziler için tıbbi bakımın tamamını finanse edecek. Biden, bütçesindeki zehirli teşhir fonu için 20,3 milyar dolar istedi ve Cumhuriyetçi müzakereciler Pazar günü fona dokunulmamasını sağladı.

İŞ GEREKSİNİMLERİ

Cumhuriyetçiler, belirli hükümet yardım programlarında bakmakla yükümlü olunan kimsesi olmayan sağlıklı yetişkinler için çalışma gereksinimlerinin artırılmasını önermişti. Daha sonra vergi ödeyecek ve Sosyal Güvenlik ve Medicare gibi temel yetkilendirme programlarını desteklemeye yardımcı olacak daha fazla insanı işgücüne dahil edeceğini söylediler.

Anlaşma, daha önce gıda pulları olarak bilinen Ek Beslenme Yardımı Programı veya SNAP için bazı çalışma gereksinimlerini genişletecek. Cumhuriyetçilerin önerisine benzer şekilde mevcut çalışma gereksinimlerinin yaşını 49’dan 54’e yükseltecek, ancak bu değişikliklerin süresi 2030’da dolacak. Beyaz Saray aynı zamanda savunmasız insanların sayısını da azaltacağını söyledi – gaziler ve insanlar dahil. evsizler – gerekliliklere tabi olan her yaştan.

Bu değişikliklerin çoğu 2030’da sona erecek ve Kongre’nin bu değişikliklerin etkinliğini ölçmesine ve gerekirse değişiklik yapmasına olanak tanıyacak.

Harcanmamış COVID PARASI

Anlaşma, gazilerin tıbbi bakımı, barınma yardımı, Hindistan Sağlık Hizmeti ve yeni nesli hızla geliştirmeye odaklanan bir program için yapılan yaklaşık 5 milyar dolarlık istisnalar dışında, Kongre’nin önceki faturalarla onayladığı yaklaşık 30 milyar dolarlık harcanmamış koronavirüs yardım parasını iptal edecek. COVID-19 aşıları ve tedavileri.

ENERJİ PROJELERİNİ HIZLANDIRMAK

Anlaşma, Ulusal Çevre Politikası Yasasında yaklaşık kırk yıldır ilk kez, süreci kolaylaştırma umuduyla çevresel incelemeler geliştirmek için “tek bir öncü kuruluş” atayacak değişiklikleri yürürlüğe koyuyor.

ÖĞRENCİ KREDİLERİ

Cumhuriyetçiler, Biden yönetiminin koronavirüs pandemisi sırasında milyonlarca borçluya öğrenci kredisi yardımı ve yardım sağlama çabalarını uzun süredir geri çekmeye çalışıyorlar. GOP’un Beyaz Saray’ın neredeyse tüm borçlular için 10.000 ila 20.000 $ arasındaki borçtan feragat etme planını iptal etme önerisi pakete dahil edilemezken, Biden öğrenci kredisi geri ödemesindeki duraklamaya son vermeyi kabul etti.

Biden paketi imzaladıktan sonra, öğrenci kredisi geri ödemelerindeki duraklama 60 gün içinde sona erecek.

Bu arada öğrenci kredisi yardımının kaderi, muhafazakar kanadın 6-3 oranında hakim olduğu Yüksek Mahkeme tarafından belirlenecek. Davadaki sözlü tartışmalar sırasında, birkaç yargıç, Biden’ın planının yasallığı konusunda derin şüphelerini dile getirdi. Haziran ayı sonuna kadar bir karar verilmesi bekleniyor.

NELER DIŞARIDA KALDI

Meclis Cumhuriyetçileri, geçen ay bazı Medicaid alıcıları için yeni çalışma gereksinimleri yaratacak bir yasa çıkardı, ancak bu, nihai anlaşmanın dışında bırakıldı. Bu fikir, işgücündeki insan sayısını fiilen artırmadan daha az insanın gıda veya sağlık hizmetlerini karşılayabilmesine yol açacağını söyleyen Beyaz Saray ve kongredeki Demokratların sert muhalefetiyle karşılaştı.

Nihai anlaşmada ayrıca, Demokratların temiz enerji üretimini ve tüketimini artırmak için geçen yıl parti oylarında kabul ettiği temiz enerji vergi kredilerinin çoğunu yürürlükten kaldırmaya yönelik GOP önerisi de yok. McCarthy ve Cumhuriyetçiler, vergi indirimlerinin “piyasayı bozduğunu ve vergi mükelleflerinin parasını boşa harcadığını” savundu.

Beyaz Saray, vergi kredilerinin özel sektör yatırımlarında yüz milyarlarca dolar ile sonuçlandığını ve ABD’de binlerce imalat işi yarattığını savundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.