DOLAR 27,5680 0.47%
EURO 28,9593 0.62%
ALTIN 1.612,270,03
BITCOIN %
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Netflix, herkes için şifre paylaşımını mahvedebilir

Netflix, herkes için şifre paylaşımını mahvedebilir

ABONE OL
Mayıs 26, 2023 12:00
Netflix, herkes için şifre paylaşımını mahvedebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Netflix, şifre paylaşımına yönelik bir önlemin azalan gelirini ve dalgalanan abone sayısını tersine çevireceğine bahse giriyor. Şirket, geçmişte hane başına bir hesap politikasını hiçbir zaman uygulamadı. Şimdi, üyelerin aboneliklerini başka evlerde yaşayan insanlarla paylaşmaları için ödeme yapmasını sağlayan Netflix, bunca yıldır kaçırdıkları tüm kullanıcıları nakite çevirecek, değil mi?

Şey, o kadar basit olmayabilir.

Kurucu ortak ve şimdi eski CEO Reed Hastings’in bir zamanlar “şifre paylaşımı birlikte yaşamayı öğrenmeniz gereken bir şeydir” dediği Netflix, geçen yıl yatırımcılara şifre paylaşımının yayıncının on yıldan fazla bir süredir ilk abone kaybına katkıda bulunduğunu söylemişti. Latin ve Orta Amerika’da aylarca süren testlerden sonra Netflix nihayet Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz, İspanya ve şimdi de ABD’de ücretli paylaşımı getirdi. Yeni kuralları uyarınca Netflix, kullanıcıların aboneliklerine hane dışından yalnızca bir kişinin erişmesine izin vermek için ayda fazladan 7,99 ABD doları ödemelerini istiyor.

Netflix’in bunu gerçekten nasıl uygulayacağı ve şirketin kârlılığını artırmaya gerçekten yardımcı olup olmayacağı hakkında pek çok soru var. Netflix, geçmişte ücretli paylaşımdan bahsederken yatırımcılarını birkaç kez “iptal tepkisi” konusunda uyardı, bu da bazı kişilerin kendi konumlarındaki kullanıma sunma nedeniyle aboneliklerini iptal edecekleri anlamına geliyor. Analiz grubu Kantar’dan alınan verilerin, yayıncının kısıtlamaların ardından 1 milyon kullanıcıyı kaybettiğini tespit ettiği İspanya’da bu tür bir tepki zaten görüldü.

Ancak Netflix yöneticilerine göre, “gelişmiş toplam gelir” sonuçta kaybedilen aboneliklerden daha ağır basacaktır. Nisan ayındaki son kazanç raporunda Netflix, Kanada, Yeni Zelanda, Portekiz ve İspanya’daki şifre paylaşımı kısıtlamalarının “sonuçlarından memnun” olduğunu söylerken, Kanada’daki abone tabanının “şu anda Türkiye’dekinden daha hızlı büyüdüğünü” de sözlerine ekledi. BİZ.” Netflix, yatırımcılara Kanada’daki sonuçlarının burada ne olacağına dair “güvenilir bir gösterge” olduğu konusunda güvence verirken, akışlı medya uzmanı ve endüstri analisti Dan Rayburn anlatıyor. Sınır Her iki ülkedeki abone ve hane sayısı “çok farklı” olduğundan “bu adil bir karşılaştırma değil”.

Netflix, planlarını tamamen iptal etmek yerine düşürmeyi seçecek abone sayısını da hesaba katmıyor, Rayburn’ün söylediği bir şey de şirket için büyük bir sorun teşkil ediyor. Parola paylaşımı olmadan, Netflix’in daha pahalı planları değerlerinin bir kısmını kaybeder, çünkü bazı kullanıcılar bu planlara sadece birden fazla kişinin Netflix’i aynı anda farklı cihazlardan ve farklı evlerde izlemesine olanak tanıyan avantaj nedeniyle abone olabilir.

Netflix’in aylık 15,49 ABD doları Standart planı, Netflix’i aynı anda iki cihazda izlemenize izin verirken, aylık 19,99 ABD doları Premium planı, aynı anda dört adede kadar izleyiciye izin verir. Parola paylaşımına geçiş, bazı kullanıcıların aboneliklerini iptal etmek yerine aylık 9,99 ABD doları tutarındaki Temel plana gitmeyi seçecekleri anlamına gelebilir; bu, kullanıcıların aynı anda yalnızca bir cihazda Netflix izlemesine olanak tanır. Bu potansiyel eğilim, Netflix’in son kazanç raporunda 16,18 dolar olan kullanıcı başına ortalama gelirine (ARPU) bir darbe indirebilir. Rayburn, “İptaller canınızı yakacak ama not düşürmeler de canınızı yakacak çünkü Netflix bunu reklamcılıkta telafi edemez,” diye açıklıyor Rayburn.

“Tüm yayıncılar, şifre paylaşımıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda aynı ikilemle karşı karşıya”

Ücretli paylaşım Netflix’in bilançosuna zarar verse de vermese de, tüm akış endüstrisi için çok büyük etkileri olabilir. Disney, Warner Bros. Discovery ve Paramount gibi diğer şirketler, muhtemelen tüketicilerin Netflix’in şifre paylaşımı kısıtlamalarına nasıl tepki vereceğini görmek istiyor. Her şey yolunda giderse, geçen yıl birkaç yayıncının fiyat artışı kervanına katıldığını gördüğümüz gibi, diğer hizmetler de aynı şeyi yapmak isteyebilir.

Erickson Strategy and Insights’ın müdürü Paul Erickson, “Tüm yayıncılar, şifre paylaşımıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda aynı ikilemle karşı karşıya” diyor. Sınır. “Herkes buna bir göz atacak veya Netflix’in bunu nasıl ele aldığından, Amerikalı tüketicinin nasıl tepki verdiğinden veya nasıl tepki verip kendilerini nasıl ilerlettiklerinden ipuçlarını alacak.” Netflix kadar büyük bir yayıncının ücretli paylaşıma girmesiyle, bunun bir endüstri normu haline gelme şansı her zaman vardır. Erickson, ücretli paylaşımı akış endüstrisinin “olgunlaşmasının bir parçası” olarak gördüğünü söylüyor ve “bunun bir noktada çözülmesi gerekiyordu ve şu anda gerçekleşiyor” diyor.

Netflix’in yatırımcıları dışında kimsenin bu değişiklikten memnun olduğunu düşünmüyorum – özellikle de Netflix, kullanıcılara fazladan ödeme yaptıran tek hizmet olduğundan. Yayıncının değişiklik nedeniyle kaç abone kaybedeceğini, kaç kişinin daha ucuz bir plan seçeceğini veya gerçekte kaçının eklenti hesabı satın alacağını söylemek için henüz çok erken. Ancak Netflix’in değişikliği nasıl uyguladığına dikkat etmesi gerekiyor. Ne de olsa, hizmeti daha fazla göze çarpmaya yardımcı olan tüm ödeme yapan müşterileri uzaklaştırmak istemiyor. ile şifrelerini paylaşıyorlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.